Командир і вісім бійців «Торнадо» арештовані, батальйон узятий в облогу

Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 18.06.2015 в 20:25.
Командир і вісім бійців «Торнадо» арештовані, батальйон узятий в облогу

Міліціонерам-добровольцям інкримінують викрадення, тортури, згвалтування і навіть вбивство.

Напружена ситуація навколо батальйону «Торнадо», на який давно скаржилося керівництво Луганської області, вирішилася. Хоча не до кінця. Рішенням МВС батальйон розформований, командир і ще семеро бійців взяті під арешт. Підозри, які висунула військова прокуратура, воістину жахливі — згвалтування, викрадення людей, тортури і навіть вбивство. У самому батальйоні називають це помстою з боку міліції за те, що бійці нібито протистояли контрабанді палива з території «ЛНР». Вчора табір «Торнадо» в селі Привілля нагадував обложену фортецю.

ЯКБИ НЕ ВІЙНА…

За інформацією Генеральної прокуратури, затримані — тільки частина злочинного угруповання, створення якого інкримінують колишньому комбату Руслану Онищенко. Раніше він, як і багато інших бійців, входив до складу батальйону «Шахтар», який МВС розформувало через факти мародерства. Тоді ж відбулися перші арешти.

— Решта бійців просили: дайте нам шанс! І їх почули. На жаль, не винесли уроків, — говорить керівник департаменту МВС по роботі зі Спецбатальйон Віктор Челован.

Він визнає, що в батальйон потрапило чимало людей, які у минулому мали судимість. Зокрема комбату Онищенко інтернет-джерела їх приписують цілих п’ять.

— Але всі судимості були погашені. У мирний час люди з такою біографією, звичайно, ні за що не могли б потрапити в міліцію, але в минулому році саме наші добровольчі батальйони першими прийняли на себе удар і витримали натиск противника, — говорить Віктор Челован. — І зараз вони прекрасно працюють. Виняток становить тільки «Торнадо». Міністр МВС підписав указ про розформування батальйону. Бійці, що не заплямували себе злочинами, зможуть продовжити службу в інших підрозділах.

«Ох і натерпілися ми!»

Після арешту Онищенко з товаришами командування батальйоном прийняв на себе Микола Цукур. За його ініціативою на базу батальйону в містечку Привілля під Лисичанськом в Луганській області не допустили слідчих військової прокуратури, які хотіли провести обшуки. Через соцмережі Цукур розіслав заклик блокувати Печерський суд, де обирали запобіжний захід, і ізолятор в Харкові, де спочатку тримали затриманих. Місце дислокації батальйону оточили підрозділи МВС і Нацгвардії.

Організатори бунту звинуватили в переслідуванні батальйону начальника УМВС в Луганській області Анатолія Науменка. Нібито він конфліктував з комбатом через те, що чесні добровольці не пропустили контрабандний поїзд з паливом з території супротивника.

— Це брехня, потяг рухався на законних підставах, — сказав Анатолій Науменко. — Та й яка може бути контрабанда, якщо немає кордону з іншою державою? Проблеми з «Торнадо» у нас почалися з лютого, коли стало відомо про двох безвісти зниклих жителів Луганської області. Одного з них потім знайшли мертвим. Матеріали, які лягли в основу слідства, збирала наша служба внутрішньої безпеки та передала до військової прокуратури. Я ні в якому разі не звинувачую всіх бійців. У батальйоні служать хороші хлопці. Але чоловік п’ятнадцять реально замішані в криміналі. До речі «Торнадо» три місяці не бере участь у бойових діях, перебуваючи в більш, ніж ста кілометрах від лінії зіткнення з противником.

За інформацією прокуратури, в організоване угруповання також входило більше десяти бійців. Можна очікувати, що будуть нові арешти. Викрадення, тортури і згвалтування, на жаль, доведений факт. Жертвами беззаконня ставали і неповнолітні.

— Раніше «Торнадо» стояв в нашій Станиці-Луганській. Забралися місяця півтора тому, — розповідає Олександр, житель луганської області. — Ох і натерпілися ми! З будинків, звідки люди виїхали, винесли всю техніку, меблі. Одного разу мого колегу затримали. Він після роботи випив з товаришами і поїхав додому. На шляху його зупинили «торнадовці». Пронюхали алкоголь і кинули в підвал. Там і просидів добу. Дали тільки пачку сигарет, сірники і свічку. Хіба це нормальне ставлення до місцевих? Хоч цілим і неушкодженим відпустили, і за те спасибі!

Єлизавета, мешканка Лисичанська поскаржилася, що через військових і міліціонерів у них був неоголошена «комендантська година».

— Як тільки вечоріє — всі по домівках. Інакше страшно — по вулицях п’яні з автоматами ходять, — каже жінка.

На даний час обстановка на місці дислокації батальйону залишається напруженою. За словами генерала Науменка, п’ятьох бійців, які вирішили покинути базу, щоб не брати участь у протистоянні, не випустили. Бійці ж батальйону розповіли волонтерам, що ніхто не збирається робити крок назад.

— Ми хочемо створити «живе містечко» на захист батальйони. Зараз я збираюся виїжджати з Харкова, знаю, що їдуть люди з усієї України, везуть намети, — розповіла волонтер Христина. — Хлопці тримаються, хоча у них фактично не залишилося води і їжі, ми веземо їм допомогу.

Раніше глава Луганської ОДА Геннадій Москаль повідомив, що бійці «Торнадо» вивели на позиції техніку, яку нібито вкрали після військових дій на Дебальцевському плацдармі.

— Така поведінка батальйону загрожує нормальній роботі жителів області, проведенню АТО і взагалі становить загрозу національній безпеці України, — резюмував губернатор.

Вранці 18 червня Геннадій Москаль звернувся до МВС із запитом вивести з підконтрольній йому території не тільки «Торнадо», але й батальйон «Чернігів».

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015