Яка доля скандального закону «про валютні кредити»

Подивитись всі дописи у розділі: Топ-новини. Розміщено: 03.07.2015 в 17:04.
Яка доля скандального закону «про валютні кредити»

За різними оцінками, закон про реструктуризацію валютних кредитів може обійтися Україні в 70-100 млрд. грн.

Експерти критикують прийнятий закон про перерахунок валютних кредитів за курсом 5,05 грн. / долар, а позичальники сподіваються на підпис президента.

Пізніше голосування депутатів за законопроект 1558-1 викликало бурю емоцій серед політиків, економістів і рядових користувачів соцмереж. Ті, у кого є валютні кредити, раділи результатами голосування, але переважна більшість задавалося питанням: за чий рахунок буде реалізовуватися атракціон небаченої щедрості? А ми вирішили проаналізувати, чим обернеться скандальний документ у разі його підписання президентом.

Суть конфлікту

Законопроект 1558-1, проголосований депутатами, дає максимум преференцій людям, які свого часу взяли валютні кредити, спокусившись більш низькими процентними ставками. У документі говориться, що кредит повинен бути переведений в гривню за курсом на день його оформлення.

Якщо врахувати, що відразу після подій осені 2008 року валютні кредити в Україні заборонили, це означає, що всі позики банки повинні перерахувати по 5,05 грн. / долар. Саме таким був офіційний курс з 2005 по 2008 роки.

Ще одним бонусом для тих хто брав кредити у валюті стала норма про те, що процентна ставка за такими кредитами не може підвищуватися, а також вводиться мораторій на відбирання майна, під яке було взято кредит, анулювання нарахованих банками штрафів та пені.

Думки сторін

Природно, що організатори акцій протесту, які мітингували під НБУ, Адміністрацією президента і Верховною Радою, вважають це своєю перемогою.

— Віримо, що президент виконає свою передвиборчу обіцянку про реструктуризацію валютних кредитів і підпише прийнятий депутатами закон, — розповіла нам організатор «Фінансового майдану» Юлія Сало.

За словами тих, хто виступає за прийняття цього закону, більшість валютних позичальників після стрибка курсу долара з 8 до 22 грн. і так не платять за своїми валютними кредитами. Тому всі залякування суспільства тим, що цей закон покладе банківську систему, вони вважають не більш ніж чорним піаром, який організований банківським лобі.

У свою чергу, в Міністерстві фінансів і НБУ заявили, що втрати банківської системи від прийняття закону становитимуть 95-100 млрд грн. Експерти вважають цю цифру завищеною, але все одно списувати доведеться десятки мільярдів.

— Згідно з інформацією, розміщеною на сайті НБУ, загальна сума всіх валютних кредитів населення на 1 червня 2015 становить 4560 млн доларів, — говорить економіст Олександр Охріменко. — Якщо перерахувати їх за курсом 5,05 грн., Виходить 23 млрд грн. Сума в гривні всіх валютних кредитів населення за поточним курсом — 95 млрд грн. Різниця переоцінки складе 72 млрд грн.

Для порівняння, приблизно таку суму доводиться компенсувати щорічно Пенсійному фонду з бюджету. Тому навряд чи президент підпише цей закон. До того ж у разі його вступу в силу Україна не зможе співпрацювати з МВФ. У меморандумі, який перед схваленням кредитної програми підписали сторони, є пункт про заборону переведення валютних кредитів у гривневі за старим курсом. Всі опитані нами економісти висловили думку, що у президента не залишається іншого виходу, крім як ветувати скандальний законопроект.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015