Що ми знаємо про попелиці? Як позбутись від непроханих гостей

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 14.07.2015 в 7:15.
Що ми знаємо про попелиці? Як позбутись від непроханих гостей

Що цікавого можна знайти в попелиці? Хоча це дрібна комаха всім відома, мало хто знайомий з нею по-справжньому.

Часто навіть саме слово «тля» використовують як зневажливе — як визначення чогось нікчемного і незначного. А може бути, не варто поспішати? Не дарма ж кажуть: малий, та удалий!

Війна світів

Окремо взята тля являє собою крихітну істоту. Однак ці ефемерні створення рідко існують поодинці: зазвичай вони селяться великими щільними колоніями. Ось тут-то рослині, яку ніхто не питав, чи хоче вона перетворюватися на «стіл і дім» для натовпу прибульців, не пощастить. Попелиці висмоктують з неї всі соки і покривають своїми солодкими виділеннями («медяна роса», «падь»). Цей липкий клей заливається в продихи, що грубо порушує процес дихання і водний баланс. Потім на покриті солодкою «глазур’ю» листочки поселяються гриби, від яких вони чорніють, після чого в покритих темною плівкою листі катастрофічно падає фотосинтез.

Результати такого грубого втручання в життя рослини не змушують себе довго чекати. Звичайні наслідки навали попелиці: затримка в рості, зменшення кількості нових бруньок, знебарвлення листя або хвої (рідше їх місцеве або повне фарбування — пожовтіння, почервоніння), деформація (викривлення, зморщування, скручування) і передчасне опадання квіток, плодів, листя, хвої, утворення наростів. Після такої атаки пагони всихають, постраждала рослина не може підготуватися до зимівлі і нерідко навіть гине. Небезпека контакту з попелицею полягає також і в тому, що вони переносять з рослини на рослину збудників шкідливих вірусних та бактеріальних захворювань.

Улюблені «мішені» попелиці — всі без винятку молоді рослини, а також багато видів плодових, ягідних і декоративних (як листяних, так і хвойних) культур.

Вампіри

Дивлячись на крихітну тлю, неможливо повірити, що вона може випити з рослини багато соку. А пошкодження від харчування однієї особини і зовсім не можна побачити неозброєним оком — адже її ротовий апарат схожий на «стилет» комара. Різниця тільки в тому, що комар проколює нашу шкіру і п’є кров, а тля проколює ніжні тканини рослин і висмоктує їх сік.

Тим не менш, якщо цих ненаситних комах збереться багато (що зазвичай і відбувається), лист буде проколотий в багатьох місцях, як подушечка для шпильок, і швидко знекровлений. Адже кожна тля — це справжній живий насос. Вона покине місце, де харчувалася, тільки коли їжі майже не залишиться. Попелиця може качати сік з рослини цілодобово, без зупинки, без сну і відпочинку. Вона висмоктує його з такою швидкістю, що не встигає переробляти. Надлишки поглиненого соку виводяться назовні через трубочки, інакше тля лопне або загине від передозування глюкози.

Але яким чином ці малюсінькі прозорі істоти, позбавлені засобів самооборони (ні зубів, ні отрути), не просто виживають в нашому суворому світі, але ще й досягають величезної чисельності? Вся справа в їх особливості.

Про «спецодяг»

Хоча зовнішня оболонка попелиці дійсно ніжна і тендітна, у неї є свої переваги — маскувальні і захисні функції.

Маскування. Найчастіше забарвлення попелиць збігається з кольором органу рослини (від блідо-зеленого і жовтого до чорного). Тому, поки їх мало, помітити присутність комах буває складно не тільки людям, а й комахоїдним.

Захист. У деяких видів попелиці ніжне тіло вкрите восковим нальотом у вигляді пилку або воскових ниток.

Про покровителів

Попелиці часто залучають мурах. Руді лісові мурахи із задоволенням харчуються цими дрібними створіннями. Але деякі види (наприклад, чорна садова мураха) вважають попелиць цінними постачальниками продуктів і пестять, плекають і захищають їх.

Мурах цікавить «медяна роса» що виділяється з попелиць — джерело вуглеводів. Адже в помірному кліматі вуглеводи мають значення не тільки як їжа, але і як енергоносій, який використовується мурахами для підтримки в гнізді оптимального температурного режиму.

Часто можна бачити, як біля невеликої групи попелиць на рослині клопочуть дві-три мурашки. Вони кидаються від однієї підопічної до іншої і лоскочуть їх вусиками. Часто у відповідь на ці дотики (відчепися, набрид) попелиця виділяє крапельку «роси». Мураха її негайно ковтає, але сама не перетравлює, а забирає в собі в мурашник для годування молоді або інших дорослих побратимів.

Мурахи будуть захищати своїх «дійних корів» від будь-якої загрози. Як ощадливі пастухи, приганяють стадо з пасовища на ніч в рідній хлів, мурахи можуть ввечері забирати попелиць в свої підземні житла, а з першими променями сонця знову доставляти їх до місця харчування. Причому часто це не «вчорашній», а новий лист. У цьому випадку і попелицями, і мурашкам дістанеться більше їжі. Такі відносини між мурахами й попелицями можна назвати «трофобіозом» і навіть «симбіозом».

Як перемогти тлю?

Обрізуйте сильно заселені пагони. Проводьте обприскування одним із препаратів проти попелиці. Перед застосуванням випробуйте препарат на одній рослині. Якщо протягом доби його стан не погіршився, можна застосовувати препарат на всіх рослинах даного виду. Для більшої ефективності рекомендується чергувати препарати або їх суміші. Проводьте обробки з дотриманням правил особистої безпеки.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015