Головні причини, чому українцям не вистачає грошей

Подивитись всі дописи у розділі: Фінанси. Розміщено: 18.07.2015 в 15:56.
Головні причини, чому українцям не вистачає грошей

Марнотрати економити не вміють — гроші у них витікають, як пісок крізь пальці. Однак експерти запевняють: скнари у веденні сімейного бюджету роблять помилок нітрохи не менше.
То, може, найправильніше — дотримуватися золотої середини? На жаль і ах: «звичайні люди» також далекі від правильного розподілу коштів і в більшості своїй живуть від зарплати до зарплати. Чого ж їм всім не вистачає?

Історія 1

«Один раз живемо!»

«Один раз живемо» — це улюблена приказка мого доброго знайомого. Багато років Олег займався бізнесом, жбурляв зароблені гроші направо і наліво і ні в чому собі не відмовляв. 50 пар практично однакових туфель і костюмів, нові телефони і машини, квартира коханці — на все це він не шкодував коштів і навіть пишався тим, що «не жадібний». Однак два роки тому раптово з’ясувалося: заробляв він багато, але витрачав ще більше. Останні великі покупки вже робив в кредит, а сам кредит був узятий під бізнес. Загалом, зараз Олегу про колишнє шикарне життя довелося забути: бізнес він втратив, дві машини довелося продати, а коханка від нього пішла сама.

Коментар експерта

Кредити, а тим більше споживчі, — це абсолютне зло, — упевнений економіст Всеволод Степанюк. — Я можу зрозуміти тільки кредит на розвиток бізнесу, та й то за наявності певних умов і чіткого плану. А набирати в борг непотрібні речі — це неправильно. Люди відрізняються від тварин тим, що можуть планувати свою діяльність і прогнозувати її наслідки. І якби людина, що бере споживчий кредит, задумалася про те, що буде далі, вона би зрозуміла, що взятий кредит робить його життя не краще, а гірше! Як сталося і в цьому випадку: пройшов час, і за все довелося платити.

Історія 2

«Зайвих грошей немає»

Ірину на роботі так і називають за очі: «зайвих грошей немає». В принципі, в їх невеликій фірмі зайвих грошей немає ні в кого, але Ірина завжди це особливо підкреслює і ніколи ні на що не скидається. Пропонує хтось із працівників: «А давайте піцу замовимо?» Або, скажімо, секретарка нагадує: «Дівчата, у Юлі завтра день народження, скидаємося по 25 грн» Або, наприклад, шеф запрошує з’їздити на вихідні на шашлики: «М’ясо та вино з мене, а овочі-фрукти — з вас». У Ірини на все одна відповідь: на мене не розраховуйте, зайвих грошей немає! Спочатку пояснювала, що вони з чоловіком збирають гроші на квартиру — їм жити ніде. Потім збирала на меблі. А пару років тому її вже і питати перестали — скнара, що з неї взяти…

Коментар експерта

— Здається, що саме така людина вміє правильно розпоряджатися своїми коштами, але це ілюзія, — вважає психолог Марина Деркач. — Для таких Плюшкіних накопичення грошей стає самоціллю, і розлучаються з «нажитим непосильною працею» вони вкрай неохоче. Так що те, що Ірина таки купила квартиру — швидше виняток, а не правило. Часто у таких людей немає навіть найнеобхіднішого, але зате завжди є заначка.

Історія 3

«Живу від зарплати до зарплати»

Маргарита вважає, що в її родині дотримуються золотої середини і ні до тринькати, ні до жадібних не відносяться. Проте вони живуть від зарплати до зарплати, нерідко беруть у борг, а чотири роки тому родина взяла в кредит новий автомобіль, за який досі не може розрахуватися.

— Ми живемо досить скромно, але є речі, на яких ми економити не збираємося — це харчування і літній відпочинок на морі, — говорить Маргарита. — Зараз з грошима дуже туго, але ми все ж вирішили взяти в борг і з’їздити на пару тижнів хоча б на Азовське море. Я вважаю, що саме від правильного харчування і морського повітря (хоча б раз на рік!) безпосередньо залежить наше здоров’я і здоров’я наших дітей. І ці гроші в кінцевому підсумку окупляться — ми б їх все одно витратили на ліки.

Коментар експерта

— «Золота середина», зрозуміло, це краще, ніж поведінка «скнар» і «марнотратів», але все одно не найкращий варіант, — каже експерт з роздрібної торгівлі Андрій Куценко. — Адже помилки все ті ж: сім’я Маргарити живе не за коштами, бере гроші в борг, коли цього можна було б цілком уникнути, і ледве дотягує до зарплати. Тут спадає на думку відома приказка: щасливий не той, у кого багато грошей, а той, кому вистачає. Тому, на мій погляд, рішення Маргарити брати в борг гроші на відпустку не є правильним. Коли в сім’ї грошей обмаль, на літній відпочинок потрібно збирати гроші цілий рік, весь цей час або трохи більше заробляючи (наприклад, підшукуючи хоча б тимчасові підробітки), або менше витрачаючи.

ДУМКА

Кредити перетворили нас в транжир

— Багато хто думає, що більшість українців відносяться або до «золотої середини», або до «скнар», оскільки важко бути марнотратною людиною, виживаючи на наші зарплати, — говорить економіст Андрій Мартинюк. — І помиляються: дослідження, думки експертів, та й мої особисті спостереження говорять про те, що більшість українців саме марнотрати — тобто люди, що живуть не по кишені! Злий жарт з нами зіграли доступні кредити, які привчили наших співгромадян витрачати більше, ніж вони заробляють. Невміння зіставляти доходи і витрати — основна проблема українських сімейних бюджетів. Дуже поширена така поведінка: люди економлять, рахують кожну копійку, відмовляють собі в найнеобхіднішому, а потім спускають всі гроші на річ, яка їм не по кишені, та ще в борги влазять. Тим часом правильна економія — це спосіб життя, при якому доходів вистачає на все необхідне незалежно від розміру зарплати. До питань економії слід підходити професійно: вести облік домашніх фінансів, розподіляти майбутні витрати за статтями, створювати резерви (кошти, які допоможуть пережити тимчасові фінансові труднощі), заощадження (гроші, які можна направити на великі витрати) і капітал (який у перспективі перетвориться на додаткове джерело доходу). На жаль, різні дослідження показують, що серед українців украй мало фінансово грамотних людей — не більше 1 відсотка.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022