Правила контрацепції: правда і міфи про безпечний секс

Подивитись всі дописи у розділі: Він та вона. Розміщено: 23.07.2015 в 5:25.
Правила контрацепції: правда і міфи про безпечний секс
Дотримання правил контрацепції допоможе запобігти небажаній вагітності

Секс може бути більш-менш феєричним, але безпечним він бути зобов’язаний. Думаєте, знаєте про контрацепцію все? Ми підготували для вас кілька сюрпризів.

Проблема ця стара, як світ. У давньоєгипетському папірусі описаний рецепт контрацептивного вагінального тампона з бавовни, меду і крокодилового калу. Перші китайські презервативи робили з шовкового паперу. А в середньовічних мусульманських манускриптах згадуються такі методи контрацепції, як занурення члена в смолу і цибульний сік. Словом, люди були готові на багато що, аби не нагуляти незаплановане потомство.

Здавалося б, людство давно повинно було засвоїти історичні уроки. Оголошуєш контрацепцію гріхом — отримуєш епідемію захворювань, що передаються статевим шляхом. Так, слідом за поширенням християнства в Європі епідемія смертельного тоді сифілісу охопила не тільки «високодуховні» країни, але і дійшла до Китаю, де викосила цілі райони. Займаєшся тільки пропагандою стриманості замість сексуальної освіти підлітків — отримуєш зростання ранніх вагітностей і бум абортів.

У «консервативних» штатах США число підліткових вагітностей вище, ніж в «освічених». Забороняєш легальні аборти — отримуєш зростання підпільних операцій і навіть «абортний туризм», як в Ірландії.

Боротися потрібно не з наслідком, а з причинами, які лежать не стільки в бездуховності, скільки в незнанні — як молоді, так і дорослих. Все це ми проходили багато разів. Як казав Ейнштейн, «найбільша дурість — робити те ж саме і сподіватися на інший результат». На жаль, статистика за кількістю абортів та зростання ВІЛ-інфікованих буквально кричить: урок не засвоєний.

Сюрприз 1. Без презерватива не можна ніколи. Ну майже

Тільки презервативи захищають як від небажаної вагітності, так і від захворювань, що передаються статевим шляхом. У тому числі — від ВІЛ. Думаєте, до вас це не має відношення? Помиляєтесь. За офіційними даними, в Росії ВІЛ-інфіковані майже 130 тис. осіб.

Серед чоловіків 30-35 років заражені 2,5%. Ці цифри сміливо можна множити на два, вважає глава Федерального центру по боротьбі зі СНІДом Вадим Покровський. Словом, в Україні бушує епідемія. Майже половина хворих заразилися при гетеросексуальних контактах, а в головній групі ризику — молоді жінки, що живуть в цивільному шлюбі.

Запам’ятайте: ні всепоглинаюча пристрасть, ні проникливі розповіді про тотальне неприйняття «гумового виробу», ні навіть алергія на латекс (можна використовувати презервативи з поліуретану і поліізопрену) — ніщо не може служити причиною для відмови від презерватива. Єдиний допустимий сценарій — якщо ви абсолютно впевнені, що ні у вас, ні у партнера немає (і не буде) інших статевих контактів і ви обидва здасте аналізи на ВІЛ.

Захищають від ВІЛ, можуть продовжувати час до еякуляції, не вимагають консультації лікаря. При неправильному використанні можуть рватися, зісковзувати.

Сюрприз 2. Презерватив може бути непомітним.Так, від слова «зовсім»

Латексні презервативи сьогодні навчилися робити товщиною всього 0,03 мм — вони дозволяють повністю передати тепло і рельєф статевого члена. А поліізопренові вироби, хоч і трохи менш тонкі (0,04-0,06 мм), відрізняються більшою м’якістю і натуральністю відчуттів.

Сюрприз 3. Сучасні гормональні контрацептиви не тільки не шкідливі, але й корисні

На думку гінеколога-ендокринолога, доктора медичних наук, професора Віри Юхимівни Балан, комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — це найсучасніший, ефективний і зручний спосіб контрацепції. Але серед українських жінок репродуктивного віку в нашій країні їх застосовують лише 4%.

У недовіри до гормонів в України історичні причини. «У 1970-х роках в СРСР з’явилися перші оральні контрацептиви, — розповідає Віра Юхимівна. — Вони містили високу дозу гормонів і давали багато побічних ефектів. Метод був дискредитований.

Багато лікарів досі вважають гормональну контрацепцію злом, хоча сьогодні ми маємо справу з четвертим поколінням препаратів — дозування гормонів знизилася в рази, і вони не мають побічних явищ».

До складу КОК входить дві діючі речовини: етинілестрадіол (синтетичний естроген) і гестаген (стероїдний гормон, який виробляється під час вагітності). Вони блокують овуляцію, і настання вагітності стає неможливим.

Сучасні КОК:

— Не погіршують самопочуття;
— Не сприяють набиранню ваги;
— Не впливають на здатність до зачаття після відміни препарату (повне відновлення фертильності протягом 1-12 місяців);
— Сприяють зниженню ваги, позбавляють від прищів і зайвого волосся на обличчі й тілі при чоловічому типі оволосіння;
— Знижують ризик доброякісних захворювань молочних залоз, а також захворювань, які може викликати «хронічна овуляція».

«Раніше жінка постійно народжувала і по кілька років перебувала в стані лактаційної аменореї, коли овуляції не відбувається. Сьогодні ж яєчники у жінок працюють практично без перерви, що частково пояснює підвищення частоти розвитку ряду захворювань (ендометріозу, анемії, міоми тіла матки, раку яєчників, ендометрія), — говорить Балан. — Таблетки на час зупиняють циклічні процеси в яєчниках і дають їм відпочити».

Пропуск прийому препарату знижує контрацептивний ефект. У цьому випадку до кінця циклу необхідно додатково використовувати бар’єрні контрацептиви — презервативи або ковпачки і діафрагми, які перешкоджають проникненню сперматозоїдів (використовуються тільки під час статевого акту).

Якщо дотримуватися режиму прийому КОК у вас зовсім не виходить, допоможуть гормональні ін’єкції і імплантати. Як і КОК, вони блокують овуляцію. У першому випадку запас гормону вводиться внутрішньом’язово, у другому — маленький силіконовий контейнер з гормоном імплантується під шкіру. Термін дії — 3 місяці і 5 років відповідно. Можливі кровотечі, а також алергія на імплантат.

Сюрприз 4. Перерваний статевий акт не захищає від вагітності

«В Україні мало не кожна друга жінка користується за допомогою перерваного статевого акту, а у нього дуже низька ефективність, — нарікає Віра Балан. — Календарний метод теж украй ненадійний. У результаті жінки вагітніють і роблять аборт». Температурний метод вимагає надзвичайної дисципліни і режиму, так що він скоріше підходить для визначення днів, найбільш сприятливих для зачаття, ніж навпаки.

Сюрприз 5. Годування грудьми — не метод контрацепції

За статистикою, 10% російських жінок роблять аборт в перший рік після пологів. Незважаючи на лактацію, вже через 3-4 тижні після народження дитини організм може відновитися, і необхідно використовувати контрацепцію. З гормональних засобів підійдуть міні-пили — до їх складу входить один гормон, прогестин. Вони роблять більш густий слиз цервікального каналу, що ускладнює проникнення сперматозоїдів і перешкоджає заплідненню. Підходять матерям, які годують грудьми.

Вимагають прийому в один і той же час, можливі кров’янисті виділення.

Сюрприз 6. Внутрішньоматкові засоби можуть використовувати юні дівчата

При наявності протипоказань до застосування оральних контрацептивів (серед них спадковість, тромбофлебіт, цукровий діабет, куріння) лікар допоможе підібрати інший засіб. «Як правило, внутрішньоматкова спіраль (ВМС) в таких випадках — оптимальний варіант», — говорить Балан. Пристрій із пластику й міді постійно подразнює слизову матки, за рахунок чого досягається протизаплідний ефект. Гормональна внутрішньоматкова система поєднує дію ВМС і оральних контрацептивів.

Раніше вважалося, що у молодих дівчат внутрішньоматкові засоби можуть підвищувати ризик запалення органів таза, але в 2007 році Американське товариство акушерів-гінекологів оголосило цей метод безпечним для любого віку.

Тривалий термін дії (до 10 років), висока контрацептивна ефективність і негайне повернення фертильності після видалення пристрою.
Посилення менструальних кровотеч і болючість в перші місяці використання.

Підбирати засоби потрібно тільки з лікарем (презерватив — виняток). Гінеколог проведе необхідні обстеження (органів тазу і молочних залоз), візьме аналізи і врахує масу чинників, включаючи вік, індекс маси тіла, історію хвороб. «Запобігайте небажаній вагітності правильно, — закликає Балан. — І народжуйте, коли точно готові до материнства».

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015