Справа Олега Сенцова замовна і політична

Подивитись всі дописи у розділі: Росія. Розміщено: 23.07.2015 в 7:19.
Справа Олега Сенцова замовна і політична
Олег Сенцов

Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону почав слухання у справі українського режисера Олега Сенцова. Його звинувачують у тому, що він в 2014 році створив на території Криму терористичну групу «Правого сектора». Сенцов і його соратники нібито готувалися до «вчинення в Сімферополі вибухів саморобних пристроїв в ніч на 9 травня 2014 року у меморіалу «Вічний вогонь» і пам’ятника Леніну, а також підпалів офісів громадської організації «Російська громада Криму» та представництва партії «Єдина Росія» 14 і 18 квітня 2014». Український режисер категорично відкидає пред’явлені йому звинувачення і вважає, що його судять за участь у Майдані і активну позицію з відстоювання української державності в Криму.

Хід процесу коментує журналіст Зоя Свєтова:

Адвокати у справі Сенцова дали підписку про нерозголошення під час слідства, зараз від них знову вимагають чогось подібного. Це пов’язано з тим, що у справі фігурують допити секретних свідків, про яких вони не можуть говорити. Коли ці секретні свідки будуть давати свідчення в суді, вони будуть знаходитися в окремій кімнаті, з якої будуть віщати, а самі засідання будуть закритими. Але поки що всі засідання відкриті, і по суті процес почнеться в наступний понеділок.

Почитавши он-лайн трансляцію засідання, можна сказати, що суд очевидно упереджений. Першим питанням судді було: «Чи присутні в залі українські журналісти?» Його чомусь це зацікавило. Крім того, суддя не дозволив Олегу Сенцову побачення з українським консулом до винесення вироку, а перед цим слідство протягом року не дозволяло йому бачитися з родичами і робити телефонні дзвінки. Суддя побачення з родиною дозволив, але дзвінки залишив під забороною. Нарешті, суддя відхилив усі клопотання захисту про те, щоб Олегу Сенцову був наданий громадський захисник в особі його двоюрідної сестри, яка весь цей час займалася його публічним захистом. Також він не дозволив ввести громадського захисника і для Олександра Кольченко. Все це свідчить про упередженість суду.

При цьому суддя хоче провести цей процес дуже швидко, за його словами, з наступного тижня засідання проходитимуть щодня. Мабуть, хоче закінчити якнайшвидше, хоча це досить складна справа про терористичні акти, яких у Криму ніколи не було. Є досить багато свідків, у тому числі свідків захисту, яких адвокати будуть запрошувати. Справа зовсім не така проста.

Розшукуючи в інтернеті хоч якусь інформацію про суддю Сергія Михайлюка, головуючого на цьому суді, я не змогла знайти жодної інформації про те, щоб він хоч раз у своєму житті розглядав справи про тероризм. Він завжди був суддею військових судів, очолював гарнізонний суд в Краснодарі, де питання завжди були прості: про крадіжку, про дезертирство або про якісь шахрайські дії. Як правило, вироки, які він виносив, зводилися до двох-трьох років позбавлення волі або до штрафу. І здається дивним, що цю справа довірили судді, який ніколи раніше не стикався зі справами подібної спрямованості. Причому в Ростовському окружному військовому суді на посаді заступника голови він пропрацював лише 10 місяців. Правда, сайт цього суду достатньо таємний, там немає ніякої інформації про ухвалені вироки, може бути, коли-то там він і стикався з справами терористичної спрямованості.

Але справа Олега Сенцова в будь-якому випадку від початку і до кінця сфальсифікована. Він не має ніякого відношення до «Правого сектору», він ніколи не організовував ніяких осередків. Відомо, що його катували, і навіть відомі прізвища людей, які затримали його в Криму і домагалися від нього визнання в організації терористичної групи в Криму. Як відомо, Сенцов свою провину не визнав і готовий йти в колонію на 20 років позбавлення волі. Такий термін йому обіцяли слідчі, і цілком можливо, що «самий незалежний суд» винесе саме такий вердикт.

У цьому процесі вже є два вироки: Геннадію Афанасьєву і Олексію Чирній. Кожен з їх засуджений на 7 років, але вони визнали свою провину і обмовили Сенцова та Олександра Кольченко. І ці вироки є «цеглинами», прецедентними рішеннями, після яких при всьому бажанні неможливо виправдати Сенцова.

Звичайно, ця справа абсолютно політична. Олег Сенцов — відомий український кінорежисер, а також активіст на Майдані, людина, яка завжди висловлювався на користь єдності України і була проти анексії Криму. Тому я впевнена, що його вирок буде обвинувальним і жорстоким. Але потім, після засудження, можливі різні варіанти: його можуть екстрадувати в Україну, якщо буде запит, його можуть поміняти на якихось засуджених в Україні росіян, військовослужбовців або людей, які шпигували на користь Росії. Тобто політичне вирішення цієї кримінальної справи може бути будь-яке, бо саме ця справа — політична і замовна, а не юридична. Олег Сенцов є заручником того, що відбувається, і якби не було анексії Криму, то не було б ніякого діла Сенцова, Кольченко, Афанасьєва та Чирній.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022