Нерухомість в Україні: настав час купувати?

Подивитись всі дописи у розділі: Новини нерухомості. Розміщено: 11.08.2015 в 18:25.
Нерухомість в Україні: настав час купувати?
Настав час купувати нерухомість?

Доларові ціни на українські квадратні метри впали до рівня дванадцятирічної давнини.
Зараз, коли ціни на квадратні метри впали до рівня 2002-2003 років, хтось ні-ні, та й задається питанням: а чи не настав час поліпшити свої житлові умови?

Вторинний ринок швидше мертвий

Сьогоднішній ринок нерухомості нагадує коматозника, який після важкої хвороби насилу почав відкривати очі. Фахівці спостерігають деяке пожвавлення на ринку, але чи пов’язане воно з тим, що бажання продавців і покупців почали знаходити баланс, поки сказати складно.

Ціни на вторинне житло в більшості великих українських міст коливалися в межах декількох доларів за метр. Так, за даними компанії SV Development, за місяць вартість квадратного метра в більшості міст впала на 0,1-0,2%. Якщо переводити це в абсолютні цифри, то такі зміни можна вважати мало не статистичною похибкою.

Наприклад, у столиці в липні ціна квадрата знизилася з 1191 до 1189 доларів, тобто аж на 2 долари. Якщо врахувати, що ціна квартири де-небудь в спальному районі далеко від метро і аналогічної по метражу в центрі буде відрізнятися вдвічі, то поява однієї-двох дешевих пропозицій на ринку можуть змінити загальну картину на 1-2 долари.

Приводом для стриманого оптимізму стало збільшення кількості угод. У липні, за даними SV Development, в столиці було укладено 402 угоди купівлі-продажу вторинного житла, що на 19% більше кількості угод за травень.

З одного боку, добре, що ринок росте. Але для порівняння: у 2008 році в Києві було продано 20 тис. квартир, тобто в середньому підписувалось близько 1,6 тис. угод щомісяця. Таким чином, за обсягами сьогоднішній ринок в 4 рази гірше докризового.

— Наприклад, є на руках 20 тисяч доларів, — каже мій знайомий киянин Сергій. — Незважаючи на кризу, безпроблемну квартиру за такі гроші знайти неможливо. Бувають, трапляються вбиті в мотлох гостинки або житло з якимись проблемами. Уже кілька місяців переглядаю всі дошки оголошень, і виходить, що дешевше 30 тисяч доларів пропозицій немає. Нещодавно хіба що бачив однокімнатну «чешку» за 29 тисяч доларів, але там перший поверх, і вона вимагає хорошого ремонту.

Підтверджують це і рієлтори, а також статистика сайтів з продажу житла. Зараз середня ціна продажу однокімнатної квартири в столиці становить 40 тисяч доларів.

Забудовники заманюють акціями

Як кажуть експерти, одна з найбільших проблем вторинного ринку житла полягає в тому, що продавці хочуть отримати на руки валюту, а не всі потенційні покупці мають на купівлю житла долари і євро.

— У нас зірвалося кілька угод через те, що покупець не міг обміняти гривню на долари, як того хотів продавець, — розповіли нам в одному з агентств нерухомості. — Адже всі знають, що, незважаючи на законодавчу заборону продажу нерухомості за валюту, угоди відбуваються саме в доларах США.

У такій ситуації частина покупців, які мають на руках гривню, йдуть до забудовників. Особливо популярні ті, хто фіксує ціну в національній валюті, не прив’язуючи її до вартості валюти на міжбанку. Правда, і тут ціни ростуть.

«Новобудови економ-класу були найбільш затребуваними на початку 2015 року, що дозволило забудовникам підняти нижній поріг вартості квадратного метра до 13 тис. грн. і не сильно демпінгувати. Середня ціна в економ-сегменті за 6 місяців зросла з 14093 до 18 755 грн ./кв. м», — йдеться в звіті компанії City Development Solutions (CDS).

За даними аналітиків, через більш низькі ціни на первинному ринку і можливості розплачуватися гривнею співвідношення угод між «новобудовами» і «вторічкой» зараз складає 2 до 1 на користь нового житла. Крім того, зараз багато забудовників проводять акції та розпродажі.

— Починаючи з середини травня з метою підвищення купівельної активності забудовники масово запустили дисконтні та акційні програми, — пояснюють аналітики CDS. — Середній розмір надаваного дисконту варіювався в діапазоні від 20 до 30%.

Ми вирішили перевірити це і під виглядом покупців звернулися у відділ продажів одного з великих забудовників, який минулого тижня оголосив акцію з продажу трикімнатних квартир за акційними цінами від 810 до 875 тисяч гривень (35-40 тисяч доларів).

— Буквально за три дні всі квартири були або заброньовані, або вже оплачені, — сказала нам менеджер з продажу. — В одному будинку ще залишилася квартира на другому поверсі. Ви можете внести частину суми, але через кілька днів акція перестане діяти і квадратні метри що залишилися вам доведеться оплачувати за повною ціною.

Як кажуть експерти, зараз більшість забудовників намагаються змусити покупця оплатити всю суму відразу і чекати добудови будинку, яка розтягнеться на 1-2 роки.

Є шанс підібрати хороший варіант

Більшість експертів, опитаних нами, поки не очікують ні різкого подорожчання, ні різкого здешевлення житла. Падати можуть хіба що ціни на вторинному ринку.

— Здешевлення квадратних метрів в першу чергу пов’язано зі зниженням цін на первинну нерухомість в доларовому еквіваленті, — говорить віце-президента Міжнародної федерації нерухомості Олександр Бондаренко. — Бажаючи привернути клієнтів, забудовники перераховують вартість пропонованих квартир. А це веде до перегляду цін і на вторинному ринку, так як різниця між житлом у нових і старих будинках повинна становити не більше 20 відсотків.

На первинному фахівці радять покупцям вичікувати, аналізуючи акційні пропозиції.

При цьому забудовники будуть і далі намагатися знизити вартість квартир, правда, не за рахунок зниження ціни квадрата, а за рахунок зменшення площі самих квартир.

— Нові пропозиції у всіх сегментах відрізняються оптимізацією функціоналу квартир за рахунок об’єднання зон кухні і вітальні, — пояснює старший консультант CDS Вікторія Погасій. — Це фактично зумовлює зменшення площі об’єктів і, як наслідок, вартості покупки. Такий формат 1-, 2-спальних квартир користується набагато більшим попитом, ніж їх типові 1- та 2-кімнатні аналоги.

А от зростання доларових цін більшість експертів не прогнозують раніше 2016 року. Тому якщо у вас є гроші на покупку житла, в найближчі півроку-рік у вас є шанс підібрати хороший варіант нерухомості і таким чином вигідно класти ваші збереження.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022