Мобілізація як спосіб поповнення української армії зжила себе
Подивитись всі дописи у розділі: Події в Україні. Розміщено: 13.08.2015 в 9:49.Рано чи пізно перед керівництвом України постане питання: чи підлягають мобілізації ті, хто вже призивався в перших хвилях, вважає директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.
Днями заступник міністра оборони П. Мехед заявив, що при необхідності в Україні будуть оголошені і сьома, і восьма, і дев’ята хвилі мобілізації. Дійсно, якщо військові дії на сході будуть продовжуватися, то армія може почати відчувати кадровий голод. Вже остання — шоста — хвиля мобілізації виявилася виконаною всього лише на 50 відсотків.
Скільки в Україні здатних служити в армії не знають ні в Міністерстві оборони, ні в Генштабі. Саме тому перед ними поставлено завдання до кінця року створити електронний облік всіх військовозобов’язаних в Україні. Тільки тоді стане ясно, який реальний мобілізаційний резерв країни.
За приблизними підрахунками, мобілізаційний резерв України налічує від 800 000 до 1 мільйона чоловік. Але реально до лав збройних сил йде не більше 5-10 відсотків — інші мають законне право на відстрочку, або непридатні до несення служби за станом здоров’я або ж мають інші поважні причини. Ще значна частина українців просто «косить» від армії.
Якщо війна в Донбасі перейде у повільну стадію, прийме характеру затяжної окопної війни — а до цього все йде, то перед владою обов’язково постане питання: чи варто і чи можна знову закликати до військових лав тих, хто вже віддав свій військовий обов’язок батьківщині в перші місяці війни. Контрактну армію швидко не створиш — на це підуть роки і десятки мільярдів гривень. Тут можна тільки шкодувати, що екс-міністр оборони М. Єжель свого часу за наказом Януковича зупинив перехід української армії на професійні рейки. Міноборони вже зараз закликає покликаних залишатися в армії на контракті. Але для цього потрібно запропонувати військовослужбовцям-строковикам мотиви і перспективи.