Шоста хвиля мобілізації офіційно завершилась

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Києва. Розміщено: 18.08.2015 в 6:21.
Шоста хвиля мобілізації офіційно завершилась

Проблеми, які Україна зазнала під час останнього набору в армію, вимагають переглянути мотивацію до служби.

Рівно опівночі 17 серпня в Україні офіційно закінчилася шоста хвиля мобілізації. Остання планова. Але не можна виключати, що сьогодні або днями кампанія не почнеться знову. Тиждень тому керівництво Генштабу відкрито заявило, що не виключає сьому, восьму і навіть дев’яту хвилі. Очікуваних результатів шостої хвилі досягти не вдалося. Середній показник по країні — 50% від плану.

Бояться втратити заробіток

Шоста хвиля як ніяка інша була відзначена всякими ноу-хау. У Закарпатській області повістки вручали дрібним контрабандистам, ухильників відловлювали на блокпостах, користуючись посиленням заходів безпеки після стрілянини в Мукачеві. І все одно губернатор Геннадій Москаль поскаржився, що під завісу кампанії план з мобілізації область виконала на 27 відсотків. Гірше, за його словами, тільки в Івано-Франківській — 25%. До вчорашнього дня цифри могли підрости. Але навряд чи суттєво.

— Зрив мобілізації в західних областях України пояснюється соціальною обстановкою, — вважає військовий експерт Геннадій Шульга. — Там більша частина населення офіційно не зайнята — перебиваються підробітками, беруть участь у тіньових схемах, багато приватних підприємців. За такими у разі призову збережено не буде ні місце, ні середньомісячний заробіток, як це передбачає закон. За рік служби люди бояться втратити нішу, яка хоч якось могла прогодувати сім’ю.

Доказом тому може послужити ситуація у Львівській області. Воєнкоми відмовляються називати цифри виконання плану, але цим питанням вже зацікавилася прокуратура регіону. За інформацією прес-служби прокуратури, за кілька днів до закінчення шостої хвилі мобілізації план виконаний навіть не наполовину — тільки на 47%. А в 367 населених пунктах в армію не потрапив жоден житель. Відносно голів сільрад порушено 14 кримінальних проваджень.

— Зараз у нас в розшуку 11 тисяч осіб, які ухиляються від служби або підозрюються у дезертирстві, — зазначили в прес-службі прокуратури Львівської області.

Повістка як покарання

Але і в інших регіонах не набагато краще. Відносно хорошою цифрою може похвалитися хіба тільки Запорізька область — план виконаний майже на 70%. Та й то тому, що в ході шостої хвилі його зменшили наполовину — замість 2700 запорожців вирішили мобілізувати 1700. Деякі райони області впоралися на відмінно, але є й аутсайдери. Наприклад, Кам’янсько-Дніпровський район виконав мобілізаційний план близько 25%.

Незважаючи на божевільну активність військових і міліції в Харкові, план з мобілізації область виконала менше ніж на 50%. За попередньою оцінкою заступника обласного воєнкома Юрія Калгушкіна, мова йде про 47%.

Схожі результати по Києву, столичній області, Одесі. Офіційно їх вчора відмовлялися оприлюднювати, неофіційно говорять, що мова йде про половину плану — не більше того. На умовах анонімності воєнкоми скаржаться, що останнім часом міліція відмовляється допомагати відловлювати потенційних призовників. А по-доброму, мовляв, людей в військкомати не затягнеш. До яких хитрощів доведеться вдаватися, якщо оголосять сьому хвилю, навіть уявити не можуть.

— В Україні залишився потужний фізичний ресурс військовозобов’язаних і придатних до служби. Але майже вичерпаний психологічний, — вважає підполковник у відставці Геннадій Шульга. — Ті, хто захотів піти на схід добровільно, вже виконали свій обов’язок. Ті, хто не хоче служити, на тиск відповідають саботажем. Думаю, в керівництві країни розуміють, що треба шукати інші шляхи.

Потрібен міцний резерв

Нещодавно прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив провести розрахунки, у скільки Україні обійдеться професійна армія. Про те, що така необхідність назріла, кажуть і експерти.

— Ми створюємо поліцію нового зразка. Поліцейський — звичайний патрульний — отримує 8 тисяч гривень. А мобілізований на службу військовослужбовець тільки через три місяці навчання може розраховувати на 3000 і не більше, ніж на 5 тисяч, до кінця року служби, — зазначає колишній заступник начальника Генштабу Ігор Романенко. — А ступінь ризику на вулицях Києва і в АТО, погодьтеся, різна. У людей невисока мотивація залишатися в армії на контракт. А зараз у нашій країні війна, і якщо ми зазнаємо поразки, то ніщо інше нам уже може не знадобитися.

Перехід на контрактну армію, на думку експерта, повинен бути матеріально забезпечений. Але це питання не одного дня.

— Тому я вважаю, що мобілізацію необхідно продовжити, особливо в умовах, коли на сході йде ескалація конфлікту, — упевнений Ігор Романенко.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022