Спецреєстр дозволить відловлювати ухильників від мобілізації

Подивитись всі дописи у розділі: Події в Україні. Розміщено: 18.08.2015 в 11:25.
Спецреєстр дозволить відловлювати ухильників від мобілізації

У Раду передано законопроект про Держреєстр військовозобов’язаних. У Міноборони вважають цей проект порятунком на тлі провалу чергової хвилі мобілізації. А ухильниками нововведення несе безліч проблем.

«Заберуть в будь-який час в будь-якому місці»

За законом, до Реєстру будуть заносити не тільки ім’я, дату і місце народження військовозобов’язаного, але й дані про його батьків, місце роботи, посаду. Також воєнкоми завантажать в базу оцифроване зображення обличчя і дати виїзду-в’їзду в країну.

«Щоб наповнювати інформаційну базу реєстру, будуть використовуватися дані фіскальної, міграційної, прикордонної служби, база виборців», — пояснила начальник Управління комунікації та преси Міноборони Оксана Гаврилюк.

Для військовозобов’язаних, а це більшість громадян України від 20 до 60 років (правда, у проміжку 50 — 60 років лише в добровільному порядку), реєстр буде механізмом контролю з боку держави. Для ухильників, кількість яких різні експерти оцінюють в 2-6 млн. осіб, — безліч проблем.

Спікер Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов:

Люди намагаються ховатися від повісток у відрядженнях, за кордоном, просто змінюючи місце проживання. А тепер вони не зможуть влаштуватися на роботу, і взагалі як-небудь взаємодіяти з державою, якщо немає відмітки «плюс» в реєстрі військовозобов’язаних

Особливості покарання ухильників в законі прямо не прописані, однак, на думку юристів, громадяни, що уникають військової служби, не зможуть вести економічну діяльність (отримувати «білу» зарплату, ставати підприємцями, взяти кредит), розпоряджатися майном (продати квартиру або машину, отримати спадщину), виїхати за кордон. «Реєстр полегшить пошуки і мобілізацію ухильників: з його допомогою людину можна буде забрати в будь-який час і в будь-якому місці, якщо він є в списку і пред’явив документи. Мінус в тому, що вимагати посвідчення особи можуть тільки міліціонери, а не воєнкоми. Тому тут палиця з двома кінцями», — пояснив співрозмовник в одному з райвійськкоматів Києва.

«Процедуру можна оскаржити»

Сьогодні ухильників можна знайти тільки через прокуратуру: збирається матеріал, заводиться справа, прокуратура офіційно оголошує людину в розшук і тільки потім її шукають.

«Надалі виникне маса питань і розбіжностей, багато процедурних моментів можна буде оскаржити», — вважає юрист Данило Андрєєв. Намір прийняти закон в Раді є. Незважаючи на протидію «малих» політсил на кшталт «Батьківщини», які мають намір розігрувати карту професійної армії, президент наполягатиме на реалізації закону. А ось як реєстр буде створюватися на ділі, поки неясно. Селезньов вважає, що документ буде профінансований в повному обсязі (ідея створити такий Реєстр виникала ще 2 роки тому, але тоді в Бюджеті не знайшлося навіть коштів на комп’ютери).

У Міноборони озвучували плани розробити програмне забезпечення і наповнити його конкретними даними про військовозобов’язаних вже до кінця року. «Поки ніяких розпоряджень або роз’яснень з приводу Реєстру не надходило, немає й інформації про те, хто буде цим займатися і яким чином, — сказав заступник столичного воєнкома Ігор Слюсаренко. — Коли будуть які-небудь вказівки, тоді буде вивчатися законодавча база, а також вирішуватися подальші дії з нашого боку».

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022