Як утеплити свою квартиру або будинок?

Подивитись всі дописи у розділі: Новини нерухомості. Розміщено: 18.08.2015 в 12:34.
Як утеплити свою квартиру або будинок?
Чи варто утеплювати квартири в багатоквартирних будинках

З невідворотним наближенням холодів і зростанням цін на комунальні послуги це питання стає дедалі актуальнішою.

Проблема складна, але її потрібно і можна вирішити, переконаний голова Ради директорів Міжгалузевої регіональної корпорації «Теплоенергія», доктор технічних наук, професор Харківського національного університету будівництва та архітектури, почесний енергетик і комунальник України Олександр Тарадай:

— Те, що наші багатоквартирні багатоповерхові будинки є «холодильниками» для своїх мешканців знає кожен. Той хто не відчув це на собі, той обов’язково читав про необхідність утеплення багатоповерхових житлових будинків.

Дійсно, ми живемо за існуючими з середини минулого століття нормативам, а також у будинках, більшість з яких побудовані у другій половині ХХ століття і мають теплові втрати, котрі в рази перевищують аналогічні зарубіжні споруди. Так, наприклад, дев’ятиповерховий будинок, побудований в 80-х роках минулого століття в Харкові вимагає на свій обігрів в два рази більше тепла (а, відповідно, і палива) ніж такий же житловий будинок, побудований в ті ж роки, в Данії, Франції або Фінляндії.

Для того щоб витрати на опалення стали значно меншими, при тому, що в будинку буде значно тепліше, необхідно виконувати утеплення багатоповерхових житлових будинків, в яких живе більшість населення нашої батьківщини.

З утепленням приватних будинків все гранично ясно: мій дім і я його утеплюю за свій рахунок, маючи при цьому в підсумку пряму вигоду у вигляді зекономлених коштів на опалення. Здавалося б, за аналогією з утепленням приватних будинків, мешканці багатоповерхових житлових будинків складаються з окремих квартир, що належать їм на правах приватної власності, повинні були зібрати кошти і вкласти їх в утеплення свого багатоквартирного будинку. І завдяки цьому, отримати економію загальних витрат на опалення і для кожного власника квартири. Як правило, мешканці багатоповерхових будинків, успішно приватизувавши свої квартири, тим самим перетворивши їх у приватну власність, продовжують «грати в колективну гру» під гаслом: «Нам холодно — утепліть наш дім!», який адресований ЖЕКам, міській владі, державі.

Слід зазначити, що поступово з’являється все більше власників квартир, які на свій страх і ризик, за свої гроші роблять заміну вікон, дверей, балконів, утеплюють зовнішні поверхні стін, стелі та підлоги. Ми всі бачимо це у вигляді численних «латок» на фасадах багатоповерхових будинків, а також нові вікна та балконні двері.

Розглянемо проблему утеплення окремих квартир у будинку або окремих елементів житлового будинку з інженерної точки зору. Більшість наших будинків уже обладнані лічильниками тепла, встановленими на вводі в будівлі. Деякі будинки навіть мають лічильники в кожному під’їзді. Природно, що за наявності загального лічильника тепла на вводі в житловий будинок, будь-яке утеплення, зроблене будь-яким з власників квартир, призводить до скорочення загальної витрати тепла на весь будинок.

Іншими словами, якщо мешканці 15 квартир 45 квартирного будинку замінили старі вікна на сучасні, то вони тим самим внесли свій особистий внесок в утеплення всього будинку, так як загальна витрата тепла, вимірювана одним загальним лічильником, знизилася.

Якщо ж ці або інші мешканці утеплюють стіни своїх квартир, то скорочення витрат тепла на опалення будинку стане ще відчутнішим для всіх. Не вдаючись у складні математичні розрахунки, цілком очевидно, що утеплення 15 квартир із загальної кількості дає відповідне скорочення витрат тепла на будинок, які відображаються на показаннях лічильника. Отже, кожен із власників квартир буде платити за своє опалення менше, незважаючи на те, що за утеплення заплатили лише третина мешканців.

Всім добре відомо, що в більшості багатоповерхових житлових будинків, побудованих в минулому столітті, засобів відключення або регулювання подачі тепла в кожну квартиру практично немає. Іншими словами в багатоповерховому житловому будинку єдина система опалення та все тепло спожите будинком розподіляється між усіма квартирами пропорційно опалювальній площі.

Резонно виникає питання: чому власник квартири, який роблять утеплення, повинен робити це тільки за свій рахунок, якщо вигоду від його вкладень отримують всі без винятку мешканці? Зрозуміло, що ніяких коштів, для часткового покриття своїх витрат, власник квартири який вирішив утеплити своє помешкання, від своїх сусідів не отримає. Що ж робити, як же стимулювати і сусідів вкладаючи свою частку коштів?

Очевидно, не існує інших важелів для впливу на абонентів, крім економічних.

На превеликий жаль всі наші багатоквартирні будинки, про які йде мова, не мають сучасних горизонтальних двотрубних поквартирних систем опалення. У переважної більшості з них вертикальні однотрубні системи. У таких системах неможливо встановити індивідуальний лічильник тепла, для цього знадобилося б повністю замінити систему опалення всього будинку. Рано чи пізно ми все одно прийдемо до необхідності виконання такої роботи, тим більше, що вертикальні однотрубні системи на більшості житлових будинків вже давно відпрацювали свої нормативні терміни експлуатації. Без цього ми не зможемо в майбутньому утримувати весь існуючий житловий фонд. Зрозуміло, що при заміні таких єдиних будинкових систем, їх слід міняти на сучасні з можливістю обліку тепла в кожній квартирі. Така робота технічно складна і досить затратна, і на сьогоднішній день, ні силами самих власників квартир, ні силами державних органів, нездійсненна.

Сьогодні ж, в першу чергу, потрібні реальні і прості організаційні рішення для створення сприятливих умов для масового утеплення багатоквартирних житлових будинків за рахунок мешканців. Держава поступово починає брати фінансову участь у цій роботі, повертаючи частину кредитних коштів товариствам співвласників житлових будинків.

Враховуючи, що на сьогоднішній день неможливо організувати облік тепла в кожній квартирі, і проаналізувавши світовий досвід, можна використовувати поквартирну оплату за опалення із застосуванням коефіцієнтів утеплення, що враховують реальний внесок власника квартири, який здійснив енергозберігаючі заходи. Наприклад, замінив вікна та двері — отримав понижуючий коефіцієнт на оплату за тепло. Ці коефіцієнти досить легко розраховуються і можуть бути впроваджені, як на державному рівні, рівні окремого населеного пункту, так і в окремому житловому будинку. Принцип: «Виконав утеплив квартиру — отримав свою вигоду!» — ось, що мобілізує всіх взяти участь у цій життєво необхідній справі.

Як показує практика, заміна всіх вікон і балконних дверей на сучасні знижує втрати тепла на 10-15%. Також практика свідчить, що якісне утеплення зовнішніх стін та заміна вікон дає зниження втрат тепла на 40-60%.

Стимули можна визначити дуже просто: мешканці квартир, які виконали відповідні утеплення, отримують зниження оплати з урахуванням коефіцієнта зниження. Мешканці всіх інших квартир, які не зробили утеплення, продовжують платити за тепло в повному обсязі.
Така пропозиція є абсолютно справедливою, оскільки досягнута економія тепла всім будинком (за показаннями лічильника) є результатом внеску конкретного власника квартири. Відповідно цей власник і повинен отримати поступове повернення вкладених коштів. Теплопостачальна організація при цьому нічого не втрачає, оскільки розрахунок з усім домом як і раніше ведеться за показаннями загального лічильника на будинку.

Таким чином ми маємо чесне рішення проблеми в теплотехнічному плані (зниження витрат тепла у всьому будинку), так і в економічному (зниження витрат на оплату опалення своєї квартири, яку ти утеплив). Ув’язані як індивідуальні інтереси, так і колективні і створений стимул для утеплення всього будинку власниками квартир.

Запропонована нами методика може і повинна бути конкретизована в кожному випадку для конкретного будинку (з урахуванням різної площі квартир, кількості кімнат, їх розташування в будинку і т.д.), але це вже справа техніки і залежить від рішень прийнятих співвласниками житлових будинків.

Тільки виконавши теплоізоляцію житлових будинків можна і потрібно переходити до наступного етапу — реконструкції внутрішньобудинкових систем опалення.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022