Кого можуть призвати під час 7-ої хвилі мобілізації

Подивитись всі дописи у розділі: Події в Україні. Розміщено: 27.08.2015 в 7:07.
Кого можуть призвати під час 7-ої хвилі мобілізації

Військкомати отримали перепочинок: за шостою хвилею мобілізації не послідувала сьома, як цього можна було очікувати, судячи з висловлювань командування Генштабу.

Імовірність нового призову залишається, про це сказав і Петро Порошенко 24 серпня, в День Незалежності. Однак схоже, що зараз узятий тайм-аут. На думку наших експертів, його потрібно використовувати для роботи над помилками минулого і планами на майбутнє.

Надія на добровольців

Бути чи не бути сьомий хвилі мобілізації цієї осені, залежить від ситуації на сході — в цьому наші експерти одностайні. Якщо буде загострення, призову не уникнути, оскільки ті, хто вже рік прослужив в АТО, повинні повернутися додому.

— Утримувати людей в армії більше року немає правових підстав, — зазначає військовий експерт Геннадій Шульга, — хоча з точки зору обороноздатності це було б логічно. Новачок, який пройшов тримісячну підготовку в навчальному центрі, слабка заміна бійцю, загартованому в реальній бойовій обстановці.

На думку спікера Адміністрації президента з питань АТО Андрія Лисенка, основна надія в разі мобілізації буде на добровольців, які відслужили в АТО і звільнилися в запас.

— Я думаю, що на 90% сьома хвиля буде добровольча. Це будуть люди, які отримали бойовий досвід і вміють тримати в руках зброю. Якщо супротивник піде в наступ, вони знову встануть щоб захистити країни, — упевнений Лисенко.

У той же час він відзначає, що для посилення добровольчих настроїв, крім патріотизму, потрібна і матеріальна мотивація. Бійці повинні бути впевнені: перебуваючи в армії, вони зможуть нагодувати сім’ю.

— Я знаю, що багато демобілізованих, які відмінно проявили себе на передовій, не можуть знайти собі застосування на цивільному ринку праці. Одні зіткнулися з безробіттям, інші — з проблемами в колишньому бізнесі, — зазначає спікер АП. — Повернення на військову службу за умови гарного утримання для багатьох було б не тільки виходом з важкої ситуації, а й професійним вибором.

Всіх підряд гребти не можна

Про те, що Україні потрібна міцна професійна армія, заговорили на високому рівні під кінець шостої хвилі мобілізації. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив міністру оборони провести відповідні розрахунки. Колишній глава Міноборони Анатолій Гриценко впевнений, що з цим не можна зволікати.

— Зараз необхідності в новій мобілізації немає. Але навіть якщо вона виникне, за будь-яких умов не можна гребти в армію всіх підряд. Тобто людей, які не готові ні фізично, ні морально, такі гинуть першими, — говорить Анатолій Гриценко. — Мобілізувати потрібно тих, хто має військову спеціальність, може обслуговувати техніку в зоні АТО і кого не потрібно вчити злагодженим діям під час бойових операцій.

Але спершу, на думку експерта, влада України повинна прийняти ряд політичних рішень.

— Коли створювалася коаліція, було прийнято рішення, що нову редакцію доктрини приймуть до кінця 2014 року, — нагадує експерт. — Минуло більше половини 2015-го, а її все немає. Ми вже втратили два роки і ризикуємо втратити наступний, якщо необхідні статті для розвитку армії не будуть закладені в бюджет.

Експерти радять військкомам використовувати паузу, щоб врахувати помилки попередніх хвиль мобілізації.

Доктрина потрібна, щоб Україна чітко визначилася в декількох питаннях. Перше: за яким принципом буде комплектуватися армія — стовідсотково контрактному або змішаному.

— Я особисто за контрактний плюс підготовка резерву територіальної оборони, як це відбувається в Швеції, Швейцарії, Ізраїлі, — говорить Анатолій Гриценко.

Друге питання — це система озброєнь і їх виробництво: скільки Україна вироблятиме самостійно, скільки в кооперації з іншими державами і скільки закуповувати.

— Третє питання — це остаточно визначитися, на який статус ми тримаємо курс: позаблоковий або з перспективою на НАТО. Позаблоковий припускає в три рази більшу чисельність військ і таке ж фінансування, — зазначає Анатолій Гриценко. — А курс на блоковий вимагає спеціалізації. У НАТО одні країни посилено розвивають морський ресурс, інші — інженерний і так далі.

Ці питання, на думку експерта, потрібно вирішувати зараз, не чекаючи закінчення конфлікту.

ТИМ ЧАСОМ

В Україні триває демобілізація, яка почалася в липні згідно з указом президента. До кінця вересня в запас повинні бути звільнені всі, кого призвали під час третьої хвилі мобілізації — влітку минулого року, повідомили в Генштабі.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022