Тиша в зоні АТО: перший крок до миру чи перепочинок перед бурею?

Подивитись всі дописи у розділі: Події в Україні. Розміщено: 01.09.2015 в 13:44.
Тиша в зоні АТО: перший крок до миру чи перепочинок перед бурею?

Практично повне припинення вогню констатують як сторони, що беруть участь в конфлікті, так і міжнародні спостерігачі.

За лінією розмежування, затамувавши подих, в черговий раз чекають стійкої тиші. Про тишу трохи менше тижня назад знову домовилися в Мінську, датою старту нового режиму припинення вогню призначили 1 вересня.

«Замовчати» вирішили до навчального року

— Тристороння контактна група вважає важливим і необхідним з урахуванням початку нового навчального року досягти стійкого припинення вогню вздовж всієї лінії зіткнення як практичний крок у забезпеченні виконання відповідних положень Мінських домовленостей, — сказав спецпредставник ОБСЄ в контактній групі Мартін Сайдік після засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську.

Тим часом «навчені» бойовими діями і як мінімум трьома офіційними домовленостями про припинення вогню донеччани і не вірили б у мир, якби в останні дні самі не дивувалися практично повній тиші. Городяни розповідають: за тиждень жодного разу не здригнулися від звуків війни. З радістю констатують затишшя навіть у найгарячіших точках начебто Авдіївки.

— Спимо другу ніч як бабаки, на вулицях тихо і спокійно, — говорить місцева жителька Євгенія Стропчук. — Уже й не пам’ятаю, коли так було востаннє. Точно більше півроку тому.

З констатацією, що в зоні АТО «обстановка залишається стабільною без тенденції до загострення», виступає і штаб АТО. За його даними, останнім часом число обстрілів на добу — не більш 19, у той час як ще в середині місяця ці страшні цифри перевалювали за 150.

— Вперше за багато днів було тихо у багатьох гарячих точках — у Станиці Луганській, Щастя, Золотому, Попасній, Мар’їнці і на всьому Маріупольському напрямку не було жодного обстрілу, — каже речник Адміністрації президента з питань АТО Андрій Лисенко. — Вже другий день поспіль противник не використовує важку зброю, міномети і бронетехніку.

Чекають провокацій

Затишшя і в сусідній Луганській області. Про те, що обстрілів немає, каже губернатор Георгій Тука. «ЛНРовци», у свою чергу, обіцяють: стріляти не будуть.

— Усі рішення (про повне припинення вогню з 1 вересня. — Авт.) у нас прийняті, — заявив представник «ЛНР» в переговорах Владислав Дейнего.

Втім, ті люди, які весь цей час знаходяться за лінією розмежування, на віру обіцянки приймати не беруться. Кажуть: у містах тривожно і малолюдно.

— Багато народу було тільки у вихідні, — каже донеччанин Олексій Єськов. — В інший час люди, по можливості, не відходять далеко від дому. Всі говорять про затишшя перед бурею, багато чуток про наступ. До того ж люди дуже добре пам’ятають, як торік 1 жовтня у час шкільної лінійки (навчальний рік через стрілянину починався пізніше) снаряд впав прямо перед входом в школу, тоді загинули чотири людини, серед яких був шкільний учитель.

Донеччани кажуть: на мир сподіваються, але дітей на перший дзвінок багато хто все-таки вирішили не вести. Страшно.

КОМЕНТАР ПОЛІТОЛОГА

Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики:

— Я впевнений, що крім Мінських домовленостей існують ще якісь джентльменські угоди між сторонами, про які не говорять публічно. Тому, якщо раптом під час затишшя сторони не домовляться, ми знову побачимо напруженість на сході.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022