Що робити, якщо нічим платити за кредит

Подивитись всі дописи у розділі: Бізнес. Розміщено: 02.09.2015 в 16:09.
Що робити, якщо нічим платити за кредит

Експерти наполягають: якщо немає грошей на машину — ходіть пішки. Задоволення амбіцій за допомогою кредиту може обійтися надто дорогим.

Кредитний бум, який ми спостерігали в останні роки, і нестабільна економічна ситуація в країні призвели до того, що все більше українців усвідомлюють: у борг у банків вони брали даремно.

Але розуміння цієї простої істини не звільняє від необхідності розрахуватися з кредитором.

— Ми з чоловіком оформили іпотеку 8 років тому, — розповідає киянка Світлана. — Брали кредит у валюті — порахували, що відсотки по ньому набагато менше. Всі ці роки справно платили за кредитом, проте коли долар підскочив, виявилося, що у гривні ми винні банку стільки ж, скільки і 8 років тому! Всі ці роки відмовляти собі буквально у всьому і фактично залишитися біля розбитого корита. Адже віддати такі гроші ми тепер не в змозі: я втратила роботу, а зарплати чоловіка не вистачає на щомісячний платіж навіть у тому випадку, якщо ми більше ні на що її не витрачатимемо!

На жаль, подібні історії сьогодні далеко не рідкість. Для багатьох українців борги стали дійсно непосильною ношею. Адже експерти не раз попереджали: щоб не потрапити в «боргову яму», краще всього раз і назавжди позбутися від звички жити в кредит.

— Кредит, а тим більше споживчий, — це абсолютне зло, — вважає економіст Всеволод Степанюк. — Купувати в борг автомобіль, пральну машинку або непідйомний для сімейного бюджету відпочинок за кордоном — це неправильно. Люди відрізняються від тварин тим, що можуть планувати свою діяльність і прогнозувати її наслідки. І якби людина, що бере споживчий кредит, задумалася про те, що буде далі, вона би зрозуміла, що взятий кредит робить її життя не краще, а гірше!

— Якщо у вас немає грошей на автомобіль — ходіть пішки і збираєте, — погоджується економіст Андрій Мартинюк. — В іншому випадку ви поповните лави людей, яким на власному досвіді довелося переконатися, наскільки дорого їм можуть обійтися власні амбіції.

Експерти кажуть, що виправданим можна вважати лише кредит на бізнес, та й то за наявності певних умов і чіткого плану. Якщо відмінна ідея не може втілитися в життя виключно тому, що на це не вистачає грошей, то, «сім разів відмірявши», кредит можна брати.
У деяких випадках виправданий і споживчий кредит. Наприклад, якщо необхідний вам для роботи комп’ютер відчайдушно гальмує і ви втрачаєте купу часу, то кредит на покупку нового комп’ютера також можна вважати витратами на бізнес.

І, нарешті, на думку Мартинюка, іноді цілком розумним кроком може бути іпотечне кредитування, правда, при дотриманні ряду умов:

Кредит на квартиру ви берете в тій же валюті, в якій отримуєте зарплату.
Ви накопичили мінімум на третину (а краще на половину) вартості житла.
Щомісячна виплата по кредиту порівнянна з сумою, яку ви платите за орендоване житло.

Закопуємо фінансову яму

Не панікуємо. У стані паніки людина схильна робити необдумані вчинки, а ваше положення і так не з приємних.
Не приховуйте свій економічний стан від банку. Цим ви не тільки не виправите ситуацію, але й ще більше її збільшите. Не варто змушувати фінустанова йти на крайні заходи.
Не беремо новий кредит, щоб погасити старий. Це шлях в нікуди. Такими діями ви досягнете лише того, що борги будуть рости як сніжний ком, адже сума нового кредиту буде більше попереднього (старий кредит + відсотки + штрафи та пеня). Таким чином, фінансова яма, в яку ви потрапили, буде ставати все глибше і глибше.

ПОРАДИ

Якщо немає грошей розрахуватися з банком …

Пишіть заяву

Відразу усвідомте: борги вам ніхто не спише, і гроші в будь-якому випадку доведеться віддавати. Тому найкраще, що ви можете зробити, — це повідомити в банк про ситуацію. Соромитися не варто: співробітники банку щодня стикаються з простроченнями, так що не ви перший, не ви останній. До того ж гра коштує свічок: можливо, банк надасть вам відстрочку платежів або спише пеню та штраф і погодиться на виплату тільки основного боргу. Правда, для цього знадобиться поважна причина: хвороба, втрата роботи, народження дитини і т.д.

Можна звернутися до банку з письмовою заявою про реструктуризацію боргу — зменшенні щомісячного платежу з одночасним розтягуванням боргу на більш тривалий період. І знову-таки не соромтеся, адже даний варіант вигідний не тільки боржникові, а й банку. У кінцевому рахунку головне для фінустанови — повернути гроші будь-яким шляхом.

Проаналізуйте свої доходи і спробуйте знайти нові джерела

Нові джерела доходу треба шукати де завгодно — це може бути як нова робота, так і підробіток. Не біда, якщо знайдене місце нічим не нагадує вам «роботу мрії». Зараз головне — розрахуватися з банком, а потім ви зможете почати пошуки спочатку і підшукати краще місце.

Займіть гроші

Скажемо відразу — це не найкращий варіант (набагато краще було б не запускати ситуацію до крайньої точки). Тим не менш, коли становище безвихідне, слід спробувати десь роздобути потрібну суму. Цілком прийнятний варіант — безвідсоткову позику на роботі, яким ви вб’єте відразу двох зайців. По-перше, підсумкова сума виявиться набагато менше — адже як тільки ви погасите борг перед банком, вам перестануть капати відсотки. По-друге, ви застрахуєте себе від несподіваного звільнення, адже тепер роботодавець буде зацікавлений, щоб ви якомога швидше віддали борг.

Якщо розжитися грошима на роботі не вдалося, спробуйте перепозичити у родичів. Але, отримавши потрібну суму і розрахувавшись з банком, ні в якому разі не розслабляйтеся і докладете всіх зусиль, щоб віддати борги якомога швидше.

В ТЕМУ

Поганий «бізнес-план»

Пару тижнів тому в соцмережах був популярний пост якоїсь Олі, в якому вона скаржиться: подарована на весілля сума навіть не перекрила взятий на весілля кредит!

«Природно ми брали кредит на весілля, розраховуючи його виплатити з подарованих сум, та й думали, що ще залишиться, — пише Ольга. — Однак ці 350000 не перекрили навіть половини. Ось і сидимо тепер в шоці і подиві — погуляти всі мастаки, а дарувати гідні суми, виходить, не хочуть. Ми-то, звичайно, розплатимося, але осад залишився. Хто ще був у такій ситуації, ви спілкуєтеся тепер з тими людьми? »

— Про шикарне весілля мріють багато молодят, однак, на мій погляд, якщо немає грошей на пишне торжество, брати в борг у банку щонайменше нерозумно, — вважає психолог Оксана Навроцька. — Любителям покрасуватися не завадило б згадати старий, але не втративший і нині актуальності вираз: по своєму ліжку простягай ніжки. Який сенс у торжестві, за яке ви будете після розраховуватися роками? А тим більше якщо, як у випадку з Ольгою, складаючи весільний «бізнес-план», ви трохи прорахувалися.

Психолог наводить у приклад аналогічний випадок, який стався з її знайомими: молодята закотили грандіозне триденне торжество з музикантами, феєрверками і виїзною церемонією одруження. Це було велике свято, яке запам’ятали всі, але пара третій рік не може розрахуватися з боргами — подаровані гроші не перекрили навіть десяту частину витрат!

— Передбачаю заперечення: весілля — це народження нової сім’ї, і саме від того, як пройде цей день і якими залишаться ваші спогади, залежить довге і щасливе спільне життя, — продовжує психолог. — Однак, по-перше, спогади про скромні урочистості у сімейному колі можуть бути не менш теплими. По-друге, навряд чи молоду сім’ю зміцнить необхідність кілька років відмовляти собі у всьому і тільки й робити, що віддавати борги. Так що організовувати весілля краще у відповідності з поточними фінансовими можливостями і витрачати виключно ті гроші, які є в наявності.

Інші статті по темі:

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015