З 1 вересня українців побалують підвищенням мінімальних зарплат та пенсій
Подивитись всі дописи у розділі: Фінанси. Розміщено: 03.09.2015 в 2:23.З 1 вересня виросли прожитковий мінімум, мінімальні зарплати та пенсії і, як наслідок, більше 80 видів соціальних виплат, компенсацій та стипендій. За даними українського Мінфіну, підвищення соціальних стандартів торкнулося більш 12500000 наших співгромадян, і додатково на ці цілі уряд виділяє близько 10 млрд грн.
Пенсіонери та студенти радіють, вчителя — взагалі в захваті.
— Моя зарплата збільшиться на 600 грн., тобто більш ніж на 20%, — говорить вчитель вищої категорії Марія Андріївна. — Так що я, звичайно, дуже рада.
Тим часом експерти захоплень українців не поділяють і кажуть: підняти пенсії і зарплати в країні цілком можна було ще рік тому, адже підвищення соціальних стандартів проводиться за рахунок емісії.
— Про те, що зарплати і пенсії будуть підвищувати напередодні виборів, я говорив ще на початку літа, — нагадує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. — Зрозуміло, зараз влада запевняє, що знайшла можливості для підвищення завдяки реструктуризації, але це не так. Насправді зовнішні борги в доларах не мають ніякого відношення до пенсії у гривні. Зате це чудовий піар.
Одночасно з радісними новинами з’явився міф про те, що підвищення зарплат і пенсій може спровокувати подальшу девальвацію гривні. Однак експерти кажуть, що цього не станеться.
— Збільшення соціальних виплат занадто мізерне навіть для українського валютного ринку, значна частина якого знаходиться в «тіні», так що подібного роду міфи абсурдні, — відзначив фінансовий аналітик Роман Шевченко. — Прем’єр назвав суму в 10 млрд гривень, яка еквівалентна 450 млн доларам. Навіть якщо припустити, що на валютний ринок у вигляді попиту на іноземну валюту потрапить третина, а це приблизно $ 150 млн, реакція буде занадто слабкою.
Експерт наводить простий розрахунок: обсяги торгів на міжбанківському валютному ринку в середньому становлять $ 250 млн на добу, або близько $ 5 млрд на місяць. Тому поява додаткового попиту у вигляді $ 150 млн протягом місяця, що становить 2,5-3% від загального обсягу, може призвести до коливань курсу в цьому ж діапазоні. При цьому спред на тіньовому ринку між купівлею і продажем якраз і знаходиться в діапазоні 1-3%. Так що, резюмує Шевченка, не слід боятися того, що зростання пенсій і стипендій може призвести до включення «друкарського верстата» і, тим більше, до істотного послаблення гривні.