Силуанов погрожує заблокувати допомогу МВФ Україні

Подивитись всі дописи у розділі: Точка зору. Розміщено: 09.09.2015 в 19:38.
Силуанов погрожує заблокувати допомогу МВФ Україні

Російська влада в черговий раз відмовилися обговорювати реструктуризацію українського боргу. Міністр фінансів Антон Силуанов заявив, що, якщо Київ до кінця цього року не поверне в повному обсязі отримані Януковичем 3 мільярда доларів, Росія буде за них судитися, а заодно докладе всіх зусиль до того, щоб заблокувати в МВФ програму допомоги Україні розміром в 17,5 мільярдів доларів США.

«Ми вважаємо, що суверенні борги повинні виплачуватися в повному обсязі у відповідні терміни. 3 мільярда доларів, які ми вклали з коштів Фонду національного добробуту, повинні бути повернені Росії наприкінці поточного року», — сказав міністр. «Ми ці кошти спрямуємо на інфраструктурні та важливі для Росії проекти, нам ці гроші дуже потрібні, особливо в нинішніх умовах, коли доступність російських компаній на міжнародні фінансові ринки обмежена. Тому ми будемо вимагати від наших колег і партнерів повернення в повному обсязі суми цього боргу відповідно до графіка», — підкреслив він.

Варто нагадати, що 27 серпня українські власті досягли угоди з комерційними кредиторами про реструктуризацію боргу. Угода передбачає списання п’ятої частини боргу, а також відтермінування по виплатах основного тіла боргу: строки погашення що не підлягає списанню частини будуть перенесені з 2015-2023 років на 2019-2027-й. Весь цей час Україна виплачуватиме 7,5% річних на залишки боргу. Тримачі українських облігацій на майже 19 мільярдів доларів з цими умовами погодилися. Виняток становить тільки Росія, яка від реструктуризації відмовляється. Український прем’єр Арсеній Яценюк при цьому радить Путіну отримувати борг з того, кому він його давав і хто ховається від правосуддя, користуючись російським політичним притулком.

Загроза заблокувати пакет фінансової допомоги МВФ Україні — аргумент, на перший погляд, досить серйозний. Правилами Фонду забороняється виділяти допомогу країнам, у яких є неврегульована суверенна заборгованість. Саме на цьому будується і вся позиція російського Мінфіну. Однак Україна продовжує наполягати на тому, що борг перед російським Фондом національного добробуту, з якого виділялися кошти для уряду Януковича, є комерційним. Дійсно, укладена угода, після якої Янукович відмовився підписувати договір про асоціацію з Євросоюзом, оформлялася досить дивно. Українські держоблігації з прибутковістю 5% річних були емітовані на користь Російської Федерації, а розміщені на Дублінської біржі в Ірландії, де теоретично їх міг придбати будь-який приватний інвестор.

Представники Росії дійсно входять до складу ради керуючих і виконавчої ради МВФ. Однак 2,74% голосів, якими володіє Росія у Фонді, навряд чи буде достатньо, щоб мати хоч якесь істотний вплив на його політику. При цьому країни ОЕСР, які майже в повному складі приєдналися до антиросійських санкцій, мають більш ніж 60% голосів у Фонді. І чекати, що вони з розумінням поставляться до безкомпромісної позиції Росії з питання українського боргу, щонайменше, наівно. Що ж до перспектив судового розгляду, то і вони для Росії не надто променисті. Занадто погано пахне останній кредит, отриманий Януковичем від Путіна, занадто нагадує він плату за відмову від європейської інтеграції країни. Та й з оформленням, як було сказано вище, далеко не все гаразд.

Максим Блант

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015