Які наслідки потягне блокування Криму

Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 12.09.2015 в 5:53.
Які наслідки потягне блокування Криму
Перекривати кордон - це функція держави. А не громадськості

В кінці місяця кримські татари, які навесні минулого року змушені були залишити Крим, збираються блокувати пропускні пункти при в’їзді на півострів. Мета акцій політична: звільнення ряду ув’язнених, усунення перешкод для роботи кримськотатарських та українських ЗМІ, безперешкодний допуск до Криму міжнародних спостерігачів за дотриманням прав людини, зняття заборони на в’їзд до Криму Мустафи Джемілєва і Рефата Чубарова і іншим активістам національного руху.

Улаштовувачі акції мають намір перекрити дорогу в АРК для української продукції.

«Ми допомагаємо державі»

— Наша акція спрямована на те, щоб забезпечити законодавство України, включаючи закони, що забезпечують права і свободи людини, — голова Меджлісу кримсько-татарського народу Рефат Чубаров. — Ми вже отримали велику підтримку від ряду громадських організацій, створений спеціальний штаб, у ньому кипить робота.

На питання, чи дійсно акція отримала схвалення в уряді, а саме так було заявлено на недавній прес-конференції, Рефат Чубаров відповів, що їхня організація не працює в ізоляції.

— Ми працюємо на Україну, допомагаємо державі забезпечувати права людини. Не думаю, що для цього потрібні якісь особливі узгодження. Контакт з усіма сферами суспільного устрою у нас, безумовно, буде, — говорить глава Меджлісу. — За нашими даними, щотижня в Крим завозять більше 7000 тонн легальної продукції.

Як буде відбуватися блокування і коли акції мають намір дати старт, Рефат Чубаров поки тримає в таємниці. Але зазначає, що вересень був обраний не випадково — це обумовлено багатьма геополітичними та суспільними процесами.

Ефект буде

Офіційної реакції влади на заяву кримських татар поки немає. Тому, вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, говорити про наслідки поки рано.

— Питання в іншому. Якщо раніше про можливі акції з боку кримських татар міркували тільки теоретично, то ця заява свідчить про їх готовність до дій, — зазначає політолог.

За різними оцінками, частка українських продуктів в Криму коливається від 10 до 40%. На думку директора компанії Berta Communications Тараса Березовця, реальні цифри набагато вищі.

— Крим на 80% залежить від поставок української продукції. Через пункти пропуску з півостровом йде не тільки власне українське виробництво, а й європейські товари, які в Росії підпадають під санкції. Їх через Керченську протоку доставляють до Москви, Петербурга під виглядом нібито українських товарів, — говорить політтехнолог. — Тому акція буде мати ефект — на півострові знають про неї і вже хвилюються. Інша справа, що блокувати кордон — це не функція громадських організацій, а функція держави, яка повинна її за собою зберегти.

Напруга посилиться

Яку правову оцінку можуть дати планованому протесту, питання спірне. На думку народного депутата Леоніда Ємця, це залежить від того, в якій формі він відбуватиметься.

— З юридичної точки зору блокування як мирний протест цілком може бути законним. Я підтримую почин кримських татар, — говорить політик.

Але є й інша точка зору.

— Якщо улаштовувачі акції будуть зупиняти, перевіряти фури, то це фактично друга митниця. Особисто я погано уявляю, як це може відбуватися. Митниця може бути тільки одна — державна, — говорить директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко. — Якщо акція відбудеться і триватиме не один день, можна прогнозувати також невдоволення серед підприємців, які зазнають великих збитків. Якщо залізобетонні конструкції можуть стояти кілька місяців, то швидкопсувні продукти просто пропадуть.

На думку політолога, позиція кримських татар з’ясовна. Ні Росія, ні Україна не виробили в їх відношенні перспективної політики. Однак блокування, якщо воно відбудеться, на жаль, тільки посилить напругу як у Криму, так і в самій Україні.

Компетентно

— Я вважаю, що дії кримських татар — це вимушена реакція на політику, яку проводять у відношенні цього народу в Криму, — говорить радник голови МВС Антон Геращенко. — Але сьогодні, щоб повністю заблокувати переміщення товарів на півострів, необхідно приймати спеціальний закон.

На питання, як буде діяти МВС у разі блокування кордону, Геращенко відповів, що міліція буде діяти в рамках закону.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022