Коли краще та як пересаджувати плодові дерева?

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 21.09.2015 в 13:10.
Коли краще та як пересаджувати плодові дерева?

Краще переносять пересадку яблуня і груша, гірше — кісточкові культури, особливо черешня і абрикос. Чим старше дерево, тим болючіше воно реагує на пересадку. Відносно добре переносять пересадку дерева на підщепах, оскільки у них генетична схильність до відновлення кореневої системи вище, ніж у насінних. Оптимальний вік пересаджуваних зерняткових дерев — до 15 років, кісточкових — до 8.

Природно, пересаджувати слід тільки здорові дерева з нормальним приростом.

Коли робити пересадку?

Дерева всіх порід краще пересаджувати восени або навесні, в окремих випадках — взимку.

Осінню пересадку проводять з середини жовтня до кінця листопада. При цьому важливо враховувати погодні умови: якщо початок і середина осені вологі і теплі, ростові процеси у дерев можуть затягуватися, тому пересадку потрібно проводити в більш пізні терміни, щоб тканини гілок встигли визріти і нормально підготуватися до зими. Перевага осінньої посадки в тому, що до весни коренева система дерев встигає добре прижитися і з початком вегетації нормально функціонує.

Весняну пересадку необхідно проводити якомога раніше, як тільки земля «дозріє». В будь-якому випадку її потрібно встигнути завершити до початку сокоруху (набрякання бруньок).

Можна пересаджувати дерева і взимку. Найкраще це робити в період затяжних лютневих «вікон», коли сніг сходить і можна копати землю. Іноді рекомендують пересаджувати дерева в морозну погоду при температурі повітря до -15 ° С. Однак, по-перше, з мерзлим грунтом працювати важко, по-друге, у дерева, витягнутого із землі, при температурі нижче -10 ° С може підмерзнути коренева система.

У разі крайньої необхідності дерево можна пересадити і влітку, але якщо час дозволяє, краще все ж почекати до осені.

Техніка пересадки

Пересадити доросле дерево можна двома способами: з грудкою землі або без.

Пересадка з грудкою — спосіб більш трудомісткий, але і більш надійний, так як коріння всередині моноліту (земляного кома) можна не обривати, не порушується їх контакт з грунтом. Моноліт формують у вигляді циліндра або перевернутого усіченого конуса. Діаметр кома у верхній частині може коливатися від 0,5-0,7 м (для 3-5-річних дерев) до 1,3 м і більше (для старших). Висота кома — 60-70 см. Якщо грунт сухий, то за кілька годин до викопування бажано полити дерево (3-5 відер води), щоб вода встигла рівномірно зволожити всю товщу ґрунту — вологий моноліт буде менше руйнуватися.

Викопують дерево наступним чином. Навколо штамба, по периметру моноліту, копають траншею шириною в 1-2 лопати і глибиною до 1 м. Виступаючі за межі моноліту коріння акуратно обрізають секатором. Коріння, що йдуть вниз, обрубують лопатою.

Підготовлений моноліт обережно витягують, підтримуючи знизу лопатами або вилами, поміщають на плівку (або міцну тканину). Ком обертають плівкою і пов’язують її над кореневою шийкою.

Якщо дерево належить транспортувати, бажано помістити його в тирсу, щоб зменшити трясіння моноліту з кореневою системою.

Посадочне місце для «переселенця» готують наступним чином. Викопують яму на 30-40 см глибше і ширше кома. На дно ями насипають родючий грунт (можна використовувати верхній шар, взятий при копанні ями). У неї додають 1-2 відра перегною, перемішують і утрамбовують. Моноліт з деревом встановлюють у центрі ями. Дерево має бути посаджено на таку ж глибину, на якій воно росло до цього. Простір з боків що залишився також засипають родючою землею, змішаною з 1-2 відрами перегною, і злегка утрамбовують. Після посадки дерево рясно поливають, потім підсипають грунт.

Можна пересадити дерево і без грудки землі. При цьому в процесі викопування потрібно намагатися максимально зберегти коріння, навіть дрібні. Обсяг кореневої системи повинен бути не меншим, ніж обсяг моноліту при описаному вище способі. Посадкову яму готують кілька більшого розміру, ніж при попередньому способі. Для засипки ями заготовлюють родючу землю, додають в неї перегній (3-4 відра на 1 м3). Цією землею засипають дно, утрамбовують, ставлять дерево і засипають кореневу систему (стежать, щоб коріння не загиналися). Грунт після цього злегка утрамбовують і рясно поливають.

Існує думка, що при пересадці дерева, особливо вікового, потрібно зберегти його попередню орієнтацію відносно сторін світу. Насправді на подальше зростання дерева це фактично не впливає. Хоча й існує деяка різниця між тканинами стовбура і гілок, орієнтованих в різні боки, наприклад, в клітинах кори з південної сторони накопичується більше антоціанів.

Відразу ж після посадки пристовбурні кола мульчують на ширину кореневої системи. Товщина шару мульчі 10-12 см. При весняній посадці мульча захищає коріння від підсихання, а при осінній — від підмерзання. В якості мульчі краще використовувати перегній, компост або торф.

Якщо дерево пересаджено восени, бажано обернути штамб і підстави скелетних гілок щільним папером або покрити водоемульсійною фарбою, щоб захистити дерево, ослаблене пересадкою, від сонячних опіків і морозобоін.

Навесні, до початку вегетації, крону пересадженого дерева потрібно обов’язково обрізати, щоб відновити баланс між підземною та надземною частинами, адже обсяг кореневої системи значно зменшився. Обрізку виконують за типом омолоджуючої — на 2-3-річну деревину у молодих дерев і на 3-5-річну у більш дорослих. Якщо крона у пересадженого дерева сформована невдало, то таку обрізку можна поєднати з формуючою. Для захисту від грибкової та бактеріальної інфекції і зменшення випаровування води важливо всі зрізи діаметром більше 1,5 см замазати садовим варом або олійною фарбою.

Догляд за пересадженим деревом

У першу вегетацію після посадки пересаджене дерево вимагає підвищеної уваги. Не дозволяйте рослині плодоносити — це створить додаткове навантаження, адже на формування плодів використовується значна кількість поживних речовин і води. Якщо з’являться квіти або зав’язь їх необхідно видалити.

Регулярно стежте за вологістю грунту і при необхідності поливайте дерево. У середині-кінці червня, коли дерево повністю приживеться, підгодуєте його нітроамофоскою (2-3 жмені). Добриво можна розчинити у воді і внести під час поливу. Незайвою буде також і позакореневе підживлення 0,3% -ним розчином карбаміду (сечовини), яке можна поєднувати з обробкою рослини пестицидами (наприклад, від попелиці).

Будьте готові до того, що в рік пересадки приріст у дерева може бути мінімальним. З наступного року рослина почне нормально, рости і плодоносити.

Вадим Пелехатий, кандидат сільськогосподарських наук, Інститут садівництва УААН

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015