Яких продуктів не стане в магазинах Криму через його блокаду

Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 23.09.2015 в 5:31.
Яких продуктів не стане в магазинах Криму через його блокаду

Продовольча блокада Криму триває вже четвертий день

За цей час активісти зупинили на контрольно-пропускних пунктах на адміністративному кордоні з півостровом сотні фур з товаром. Скільки триватиме блокада, чи постраждають від неї українські виробники і яких продуктів не вистачає в Криму, — спробуємо з’ясувати.

На дорогах біля трьох КПП на кордоні з Кримом — «Колончаці», «Чаплинці» і «Чонгарі» — все так само лежать металеві шипи і шини, уздовж трас розгулюють бійці «Правого сектора» і кримськотатарські активісти. У узбіч припарковані фури, правда, їх кількість значно зменшилася.

— За останніми даними, на Колончаці стояло близько 40 фур, на Чаплинці — близько 80. Водії розвертаються і їдуть назад на підприємства, — розповів спікер Державної прикордонної служби Олег Слободян.

Нагадаємо, вже в перший день блокади на цих двох КПП утворилася трьохкілометрова пробка з вантажівок. За попередніми даними, їх було від 200 до 300. Серед фур що розвернулися було чотири з маркуванням «Наша Ряба».

За словами начальника відділу по роботі з інвесторами та ЗМІ агрохолдингу «Миронівський хлібопродукт» Анастасії Соботюк, на весь Крим всього одна птахофабрика — саме «Наша Ряба», що виробляє близько 50 000 тонн курятини на рік.

— Тобто майже всі продукти з м’яса курей потрапляють на прилавки магазинів півострова з нашої фабрики. При цьому комбікорм ми веземо з Таврійська Херсонської області. Через блокаду машини не змогли потрапити до Криму. Ситуація поки не критична — комбікорму вистачить ще на місяць, тому ніяких рішучих заходів ми поки не робимо. Однак, з точки зору ведення бізнесу, ця блокада нашій роботі дуже заважає, — вважає Анастасія Соботюк.

Експерти розходяться в думці щодо процентного співвідношення українських продуктів в Криму — цифри коливаються від 5 до 40%. Однак, за словами колишнього міністра курортів і туризму Криму Олександра Лієва, найбільший обсяг товарів, що материкова Україна поставляє до Криму, становить сільгосппродукція.

— Виробничі ланцюжка були розірвані, і це дуже сильно відбилося на дрібному та середньому бізнесі. Навіть кримські помідори в Криму не зберігалися — овочесховищ немає. Томатний соус з кримських помідорів робили в Херсонській області. З материкової частини поставляли також молоко, молочні продукти, сири. Зараз їх заміщають краснодарськими продуктами, які гірші за якістю і дуже дорогі. Крім того, на півострів ввозилося українські м’ясо, особливо свинина і яловичина, готові продукти, у тому числі консервація, — сказав Олександр Лієв.

Самі кримчани ефекту від блокади поки не відчули — в магазинах ще є достатній запас продуктів. Чи зростуть ціни, наскільки і як розвиватимуться події далі, покаже час.

Акція триватиме від місяця до півроку

За словами лідера кримсько-татарського народу Мустафи Джемілєва, блокада може протривати до зими.

— Ми готові і на місяць, і на півроку, — зазначив Джемілєв.

Втім, на думку політтехнолога Андрія Золотарьова, акція кримських татар триватиме набагато менше.

— Думаю, це займе від двох тижнів до місяця. Для подібної акції потрібні більш серйозні ресурси, яких, швидше за все, у активістів немає. Також ні для кого не секрет, що Україна опинилася в ситуації гібридної економічної політики — ми вимагаємо від Європи прийняття санкцій проти Росії, а самі продовжуємо з нею торгувати. І активісти прагнуть привернути увагу світової спільноти до цих подвійних стандартів української політики. Це ефективна акція напередодні Генасамблеї ООН, після якої, найімовірніше, блокада непомітно піде на спад, — вважає Золотарьов.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022