Суперечка Саакашвілі і Насирова — хто правий?

Подивитись всі дописи у розділі: Новини регіонів. Розміщено: 02.10.2015 в 6:34.
Суперечка Саакашвілі і Насирова — хто правий?

Керівник Одеської ОДА звинуватив Кабмін і Державну митну службу у створенні ними нової корупційної схеми, тоді як глава ДФС Роман Насиров не розуміє, чого насправді домагається одеський губернатор.

Інформагентство «ЛІГАБізнесінформ» нагадує про прийняту Кабінетом міністрів постанову під номером 724, яку в уряді назвали дієвим механізмом, що дозволяє навести порядок на українській митниці і закрити корупційні схеми незаконного ввезення товарів на територію країни. Дану постанову розкритикував Михайло Саакашвілі, який заявив, що Кабмін і Державна митна служба замість боротьби з корупцією мають намір створити нову корупційну схему, зажадавши встановити «справедливі розцінки» на розмитнення товарів.
Одеському губернатору заочно відповів Роман Насиров, який заявив, що не розуміє, чого насправді домагається Саакашвілі. Зокрема, глава ДФС нагадав, що за «справедливими тарифами», про які говорить керівник ОДА, наприклад, костюми «Бріоні» розмитнюють по 5 доларів за кілограм, після чого продають їх вже по 3000 доларів за одиницю.

Колишній заступник голови ГФС Костянтин Лікарчук пропонує в першу чергу розібратися в ситуації. Він сам свого часу, як і Саакашвілі зараз, звертав увагу на проблемі можливості розмитнення товару на різних митницях за різними тарифами — десь товар розмитнюють дорожче, десь дешевше, і в другому випадку присутні явні ознаки корупції.

Ця проблема була винесена на рівень Кабінету міністрів, однак уряд, замість того, щоб її вирішити, приймає постанову номер 724, згідно з яким ДФС повинна встановити якісь середньозважені митні тарифи, наказуючи також застосовувати якісь єдині показники митної вартості в системі управління ризиками, хоча це є порушенням як норм українського Митного кодексу, так і міжнародних зобов’язань, взятих на себе Україною.

Іншими словами, гра в наперстки, про яку губернатор Одеської області говорить уже давно, триває: однією рукою уряд задовольняє його запит, а іншою рукою тут же створює нову корупційну схему. При цьому Насиров, замість того, щоб визнати свої непрофесійні дії, спрямовані, на думку Лікарчука, на отримання корупційної вигоди, намагається сперечатись з Саакашвілі.

В цілому ініціатива уряду є правильною – Назаренко

За словами Олега Назаренка, гендиректора ВААІД — Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів, він підтримує урядову постанову під номером 724, і в цілому дана ініціатива Кабінету міністрів є правильною, оскільки вона дозволить навести порядок на українській митниці. Він вважає, що у митниці є повне право контролювати вартість товарів, що ввозяться на територію України, в тому числі і контролювати, грунтуючись на вартості аналогічних товарів — таку можливість передбачає Митний кодекс. За допомогою такого контролю можна буде ліквідувати схеми, що допомагають ухилятися від сплати податків при оформленні документів на митниці.

Якщо говорити в цілому, то постанова номер 724 не є ідеальною, однак вона все-таки правильна. Наприклад, ВААІД не влаштовує прийняті нововведення в механізм, згідно з яким визначається вартість розмитнення автомобілів. В даний час, крім профілю ризику, була введена ще й додаткова оцінка ризику, виходячи зі співвідношення між ціною і ваговою характеристикою. Такий підхід є правильним для сипучих товарів, сировини і так далі, проте автомобілі є штучним товаром, тому ціну для них необхідно визначати за допомогою інших механізмів. Назаренко пояснив, що в даному випадку повинна враховуватися тільки вартість, виставлена заводом-виробником, оскільки автомобілі, що важать однаково, можуть при цьому перебувати в абсолютно різних цінових категоріях. Раніше глава Мінфіну Яресько вже визнала помилковість підходу, при якому автомобіль оцінювався виходячи з об’єму його двигуна, а тепер фінансове відомство здійснює аналогічну помилку.

Ідея Кабінету міністрів абсурдна – Кардаков

Протилежної точки зору дотримується глава наглядової ради групи «Октава Капітал» Олександр Кардаков — він переконаний в тому, що дана ініціатива Кабінету міністрів є безпрецедентною за своєю абсурдністю. Наприклад, «Октавія Капітал» часто завозить в країну унікальне обладнання, яке раніше ніколи на українську територію не завозилося.

Незрозуміло, за якими критеріями в такому випадку митник буде встановлювати вартість даного обладнання. Адже чиновник цілком може вирішити, що зазначена в укладеному з виробником договорі сума є заниженою, і на цій підставі вимагати заплатити додаткові митні збори. Є також ще дуже важливі моменти — залежно від комплектації, ціна однотипного товару може відрізнятися, причому, іноді досить істотно, а виробники часто готові надати покупцям дорогої техніки солідні знижки. Кардаков переконаний, що даною постановою уряд тільки лише зміцнює корупційну складову на українській митниці.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022