На яку пенсію може розраховувати покоління працюючих сьогодні

Подивитись всі дописи у розділі: Фінанси. Розміщено: 16.11.2015 в 11:02.
На яку пенсію може розраховувати покоління працюючих сьогодні

Солідарна система пенсійного забезпечення в нинішньому вигляді навряд чи проіснує 20-30 років.

Останнім часом все частіше в суспільстві піднімається питання пенсійної реформи. З одного боку, літні люди незадоволені виплатами, якими їх забезпечує держава, з іншого — Україна на пенсіонерів витрачає близько 16% свого ВВП. Тоді як в інших країнах цей показник істотно менше. Зараз заговорили про те, що пора вводити накопичувальну пенсійну систему. А деякі економісти радять нинішній молоді і зовсім не розраховувати на допомогу від держави.

Важка ноша

Нещодавно експерт реанімаційному пакету реформ Павло Кухта читав лекцію в столиці, і одним з його головних меседжів для молоді став заклик не розраховувати на державну пенсію.

— Суть звичної нам солідарної системи на практиці виглядає так: держава за допомогою різних інструментів збирає гроші у тих, хто поповнює ВВП зараз, і передає їх пенсіонерам, — говорить економіст. — Інструментами можуть бути як податки, так і система соціального страхування, при якій ви платите внесок для утримання людей, які вже не працюють. Виходячи з того, скільки ви заплатили протягом життя, розраховується ваша власна пенсія.

За його словами, нинішній молоді варто розуміти, що більшість з них пенсії не отримають. Тому що пенсійні виплати занадто дорого обходяться державі. Україна витрачає на пенсіонерів 16% від ВВП. Це найвищий показник у світі. Для порівняння: Південна Корея і Мексика витрачають на пенсії в 8 і більше разів менше нашого.

Експерт каже, що необхідність платити пенсії величезній кількості пенсіонерів породжує високе податкове навантаження, що в свою чергу заганяє бізнес у тінь.

У найближчому майбутньому, за його прогнозами, звичний спосіб життя, коли людина, постарівши, живе на пенсію, перестане працювати. Як мінімум буде істотно підвищено пенсійний вік. Також доведеться переходити від солідарної системи до накопичувальної, але тут є ряд небезпек.

Інфляція як камінь спотикання

З цими твердженнями згодні більшість експертів, які вважають, що година «Х» в Україні настане, коли співвідношення працюючих і пенсіонерів вирівняється.

— Існуюча сьогодні солідарна система в умовах депопуляції населення працює з останніх сил, і чим далі, тим більші «пробуксовки» вона буде давати, — зазначив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. — Коли співвідношення пенсіонерів і працюючих буде 1 до1 і вище, доведеться або роздмухувати дефіцит бюджету, або скорочувати пенсії. Тому якщо не перехід, то хоча б введення елементів накопичувальної системи виглядає неминуче і цілком логічно.

Але, каже експерт, трагедія нашої країни в тому, що солідарна система з кожним роком стає все менш ефективною, а при введенні накопичувальної неминуче виникнуть величезні проблеми.

Інфляція. В умовах, коли інфляція за рік становить 60%, накопичення в національній валюті втрачають цінність і сенс.

Відсутність довіри до всіх інститутів — і державних, і приватних. У них немає історії, немає досвіду. І навіть якщо якийсь фонд почне працювати і навіть протримається кілька років, це нічого не дасть. Тому що 2-3 роки роботи — це не історія.
Відсутність інструментів вкладення грошей. Найголовніше питання, яке хвилює учасника накопичувальної системи, — що буде робити інвестиційний фонд з його грошима? На жаль, відповіді на це питання немає. Адже для нормальної роботи накопичувальної системи основною і неодмінною умовою є розвинений фондовий ринок, якого в Україні немає. Тому чи не єдине, що зможе зробити такий фонд, — це покласти гроші на банківський депозит. Що абсолютно безглуздо, адже це цілком може зробити і сама людина, до того ж їй не доведеться платити комісійні за обслуговування.

— І все ж, незважаючи на все вищесказане, йти від солідарної системи до накопичувальної необхідно, — говорить Олег Устенко. — Однак для цього попередньо мають відбутися зміни в країні: стабілізація економіки, розвиток фондового ринку, зупинка інфляції. Якщо ж на все це часу немає, а переходити хочеться терміново, то на ринок доведеться допустити іноземців. Думаю, що, наприклад, в німецький пенсійний фонд, який на ринку працює 150-200 років, українці почнуть вкладати гроші без особливих побоювань.

Для роздумів

Довше працюєш — здоровіше будеш

Більшість людей вороже сприймають можливе підвищення пенсійного віку. Але, крім очевидних мінусів, в цьому є і плюси. Експерти кажуть, що чим довше людина працює, тим довше вона відчуває себе потрібною і не втрачає смак життя.

— Соціальна затребуваність і активність дійсно продовжують життя, і більшою мірою це стосується працівників нефізичної праці, — погоджується директор соціальних програм Центру Разумкова Людмила Шангіна. — Коли людина йде на пенсію, її активність знижується, часто вона починає відчувати себе непотрібною і викинутою з життя, і це ніяк не сприяє хорошому самопочуттю.

Тому, резюмує експерт, якщо через низьку тривалість життя з підвищенням пенсійного віку для чоловіків все не так просто, то в тому, що жінки тепер йтимуть на пенсію не в 55 років, а в 60, немає нічого страшного. Жінки в цьому віці повні сил і енергії.

— Абстрактно все сказано вірно, а от якщо говорити конкретно, то я не погоджуся, — заперечує психолог Марина Деркач. — В умовах, коли безробіття зашкалює, у нас і молоді люди не можуть знайти собі роботу, а жінки за 55 — і поготів. У цьому випадку відчуття непотрібності і викинуті з життя нікуди не подінуться, але до них додасться ще й безгрошів’я — адже і без того мізерна пенсія тепер буде знижена ще більше! Крім того, практика показує, що жінки завжди знаходять собі заняття на пенсії — діти та онуки, домашні справи і рукоділля, тому рання смерть від неробства їм не загрожує в будь-якому випадку.

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015