Пора сіяти! Вибираємо насіння для вдалих врожаїв

Подивитись всі дописи у розділі: Поради городникам і садівникам. Розміщено: 24.03.2016 в 7:08.
Пора сіяти! Вибираємо насіння для вдалих врожаїв

Перший місяць весни — саме час для старту дачного сезону. Для тих, хто скучив за лопатою і граблями, видання «Рівність» подовжує публікувати статті у рубриці — «Сад, город». Копати, плекати і ділитися рекордними врожаями будемо разом. А сьогодні почнемо з покупки насіння.

«Яке насінню таке й коріння», і з цієї народною мудрістю не посперечаєшся. Від якості насіння залежить, чи буде врожайним город, а сад — квітучим. Розсипом або в гранулах, гібридні, або незмінна з року в рік класика — різновидів і сортів насіння величезна кількість, як і тих, хто їх виробляє та продає. Але є лише кілька простих правил, які допоможуть вибрати якісне насіння.

Орієнтуємося на виробників

Коли дивишся на пакетики насіння, якими заставлені полки в магазинах, очі розбігаються. Дивлячись на строкаті упаковки, складно зрозуміти — де ховається смачне і гарне. Дивишся, наприклад, на полицю з насінням моркви, а там їх кілька видів від різних фірм-виробників, і всі стоять по-різному. У непідготовленого дачника неодмінно будуть сумніви щодо вибору. Але насправді все набагато простіше, ніж здається.

Для початку усвідомте, що все насіння діляться на імпортні та вітчизняні. Вітчизняна селекція виробляє насіння, адаптовані під наші кліматичні умови. Правда різноманітністю нових сортів не балує. Імпортні, навпаки, постійно проводять щось нове і дивовижне. Дивують екзотикою і квітами насичених кольорів. Тільки ймовірність того, що екзотика приживеться у вас на ділянці, як у лотереї. Та й попастися на підробку ризик куди вище.

Гібрид або класика?

На упаковці гібридів обов’язково стоїть маркування F1. В інших випадках, красиві назви лише рекламний хід. Якщо маркування F1 відсутнє, а на упаковці написано «гібридний» — це означає, що сорт був отриманий за рахунок схрещування різних видів.

Існують звичайні сорти і гібриди. У першому випадку насіння звичні і відомі, купивши їх один раз, потім можна заготовлювати вже своє насіння на посадку наступного сезону. Все завдяки здатності звичайних сортів зберігати в наступному потомстві набір всіх своїх властивостей. Але звичайні, вони на те і звичайні — є у всіх, і через пару сезонів можуть набриднути. І тоді в пошуках чогось такого, погляд мимоволі таки впаде на насіння гібридів. Ось тут політ фантазії дачників не знає меж. З гібридів рослини виростають більше, їх забарвлення яскравіше, вони раніше цвітуть і рясніше плодоносять. Вони витриваліші, і більш стійкі до несприятливих умов. А головне — яких тільки гібридів немає! Можна виростити наприклад, помідори всіляких розмірів, форм і кольорів. Великі маленькі, зеленого кольору, смугасті або навіть шоколадні. Але, на жаль і ах, з цих рослин насіння не збереш. Гібриди або взагалі не дають насіння, або дають насіння поганої якості.

Розсипом або в гранулах

Насіння діляться на ті, що продаються розсипом, без будь-якої обробки, і скомплектовані в гранули. У першому випадку в упаковці буде близько 100-200 насіння, що не погано. Однак, чим менше насіння в розмірі, тим складніше вирощувати з них розсаду. Сходи будуть немов покривало. Доведеться проріджувати.

Зовсім інша справа — гранули. Насіння поміщають в спеціальний склад. Він, по ідеї, повинен поліпшити якість насіння, його схожість, але головне — гранулу куди зручніше садити. До того ж, гранули бувають різні — інкрустовані, гелеві, калібровані, насіння на стрічці.

Основна відмінність звичайного насіння від тих, що в гранулах — це ціна.

Як не купити «кота в мішку»

Купити насіння можна в магазині, через інтернет магазини і з рук на ринку, виставці або ярмарку.

Зручніше за все, звичайно, купувати через інтернет, у великих компаніях. Для прикладу, можна порадити вітчизняний інтернет-магазин agrolife.ua, де крім насіння продається все, що може бути необхідно при догляді за садом та городом. Та й шансів потрапити на шахраїв тут менше. Але в сезон продажів там часто бувають затримки і збої в постачаннях. Невеликі інтернет-магазини залучають своїми незвичайними сортами насіння. Як правило, це імпортні гібриди, які стануть прикрасою як на вашій клумбі, так і на грядці. Тут визначити надійність магазину можна тільки за відгуками і на особистому досвіді. Замовте з декількох магазинів невелику поставку насіння для проби. Маленькі фірми, націлені на довголітню роботу намагаються утримати своїх клієнтів і не підводити клієнтів. І часом радують невеликими бонусами — до загального замовлення можуть покласти кілька сортів насіння в подарунок. Дрібниця, але приємно.

А ось купувати насіння з рук, все одно, що брати кота в мішку. Особливо якщо вас запевняють, що задарма віддають рідкісні сорти або гібриди. Але, оскільки, насіння коштує не настільки дорого, то ризикнути завжди можна. А раптом, і правда зійде чарівна квітка.

Але більшість дачників купують насіння в магазинах. Тут краще віддавати перевагу великим фірмам виробникам вже зарекомендували себе на ринку. Якість насіння головна складова їх схожості. І у кожного насіння свій термін придатності. Наприклад, кавун зберігає високу схожість до восьми років, а морква, шпинат і петрушка всього два-три роки. Завжди звертайте увагу на термін придатності вказаний на упаковці. Якщо ви вперше купуєте насіння в магазині купіть по упаковці одного і того ж сорту. Але різних видів і фірм виробників. Вже по першій посадці розсади або відразу в грунт ви зможете оцінити, що саме підходить вам.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015