Куди краще їхати вчитися за кордон і на кого?

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Освіти. Розміщено: 10.06.2016 в 16:35.
Куди краще їхати вчитися за кордон і на кого?

Вища освіта за кордоном завжди вабила українців своїми перспективами, не кажучи вже про те, що останнім часом це питання стало і зовсім актуальним. Ми поспілкувалися з представником Бізнес-школи КРОК (http://bs.krok.edu.ua/mba/), про те, які країни та спеціальності обирають найчастіше українські студенти, які прагнуть навчатись за кордоном.

Не секрет, що дипломи вітчизняних ВНЗ не котируються за кордоном, тому про роботу за кордоном з українським документом про вищу освіту (як мінімум поки наша країна не стала членом Європейського Союзу) доводиться тільки мріяти. А ось отримання диплома міжнародного зразка дає людині право працювати в іншій країні, і навіть у разі повернення в Україну шанси отримати більш престижну роботу зростають.

Хочу чи можу?

Вчитися за кордон їдуть, як правило, в країни Європи, а також в Америку і Канаду. Але слід враховувати, що в кожній країні є свої особливості. «Якщо після здобуття вищої освіти люди хочуть залишитися за кордоном, то ми рекомендуємо розглядати Канаду. Там міграційна політика досить лояльна і проста, і потім набагато легше отримати дозвіл на проживання і працювати в Канаді. Для порівняння: якщо іноземець отримає вищу освіту в Німеччині, і на одне робоче місце претендуватиме він і ще кілька німців, то з високою часткою ймовірності візьмуть саме німця. І така людина не захищена ніякими законами: у неї є обмежена кількість часу, протягом якого вона повинна або знайти роботу, або покинути країну — гарантій ніхто не дає. В Канаді освіта коштує дорожче, але там коледж часто зобов’язується надати робоче місце після закінчення навчання, тобто, як мінімум, на рік або на два у людини є робоче місце. А пропрацювавши деякий час, вже можна подавати документи на ПМЖ», — розповідає координатор освітніх програм Катерина Владиченко.

Представник компанії TM Connect Abroad Corporation пояснює, що Канада зацікавлена в залученні молодих фахівців, тому охоче інвестує в освіту, щоб потім залучати інвестиції і в економіку. При цьому навчання в сусідній Америці коштує мінімум 30 тис. доларів на рік, і чи знайде людина після цього роботу — багато в чому залежить від неї самої.

Університети пропонують освітні програми виходячи з потреб ринку. Можна виділити особливу привабливість у таких спеціальностей як туризм, готельно-ресторанний менеджмент, бізнес-адміністрування, IT-сфера. Однак якщо ви вже знаєте, в якій країні хотіли б навчатися, фахівці рекомендують спочатку впевнитися, чи доступне у фінансовому відношенні навчання в цій країні. «Питання не тільки в тому, в якій країні я хочу вчитися, а також в те, яку країну можу собі дозволити», — підкреслює Катерина Владиченко. Найбільшою популярністю в українців серед європейських країн користуються Німеччина, Австрія, Іспанія і Польща. Франція — в меншій мірі через мову, а Англія — через дорожнечу навчання.

Міф про безкоштовну освіту

Для того щоб вчитися за кордоном, знання іноземної мови є найважливішою умовою, при цьому знання англійської — апріорі. Знадобиться і знання державної мови (мов) обраної вами країни, адже мовні навички також потрібні для того, щоб комфортно жити і нормально спілкуватися. Державні вузи за кордоном можуть зажадати рівень володіння мовою аж до С1. У деяких країнах (і частіше в приватних вузах) середнього рівня може бути досить, але в будь-якому випадку у вступника повинен бути мовний сертифікат міжнародного зразка (IELTS, TOEFL, DELE та ін.), Який підтверджує рівень знань. Якщо рівня недостатньо, можна записатися на підготовчі програми. Для випускників шкіл багато вузів передбачають обов’язкові річні підготовчі курси — це і підготовка до мовної практики, і безпосередньо до навчання. Щоб бути зарахованим на таке навчання, потрібен тільки атестат про шкільну освіту і фінансові гарантії батьків.

«Існує різниця між державними і приватними вузами. Часто можна почути, що в Європі є безкоштовна освіта, і людина думає, що вона поступить і не буде нічого платити. Насправді під безкоштовною європейською освітою мається на увазі оплата в 500-700 євро за семестр, тому що для європейців — це не так багато. Для порівняння в приватних вузах доведеться викласти від 1500 євро за один семестр», — уточнює координатор освітніх програм TM Connect Abroad Corporation.

Також варто бути готовим до того, що в державних ВНЗ високий конкурс і є виділені квоти спеціально для іноземців, тобто потрібно буде пройти ще й конкурсний відбір. За якістю освітніх програм між державними і приватними вузами особливих відмінностей немає, питання тільки в умовах зарахування та вартості. Крім того, в приватних університетах іноді навіть немає вступних іспитів. Вони більше орієнтовані на іноземних студентів, в той час як державні вищі навчальні заклади більше беруть «своїх».

Альтернатива Європі і Америці

Найчастіше в компанію TM Connect Abroad Corporation звертаються випускники бакалаврату українських вузів і батьки школярів, які замислюються про вищу освіту за кордоном. Однак не завжди всі, хто звертаються, чітко розуміють, чого саме вони хочуть. Наприклад, багато хто зараз орієнтуються на отримання освіти в Польщі, тому що це близько і недорого. Але потім виникає питання: а що далі робити з цим польським дипломом? Адже поляки і самі зараз шукають собі роботу, а то і зовсім виїжджають з країни.

«Багато, хто до нас звертається, після спілкування з нами змінюють думку про ту країну, куди вони спочатку хотіли поїхати. Ми налаштовуємо людей на те, щоб вони бачили всю картину і об’єктивно підходили до прийняття рішення, щоб потім не шкодувати про витрачені гроші. Інформації про освіту за кордоном багато, і людина губиться в такому потоці пропозицій. Але рішення в будь-якому випадку залишається за нашими клієнтами», — говорить координатор Катерина.

На тлі такої ситуації останнім часом набирає обертів азіатський напрямок — Сінгапур і Малайзія. Там знаходяться філії престижних англійських і австралійських університетів, які видають ідентичні дипломи, а вартість навчання при цьому набагато нижче. Цікаво, що в дипломі не вказується місце, де був отриманий диплом, а тільки назва відповідного коледжу. За словами представника TM Connect Abroad Corporation, рівень життя в цих країнах досить високий. Там побудовані величезні кампуси, студентські резиденції, і створені всі умови для комфортного проживання та навчання. Так що в цьому плані лякатися Азії не варто!

Навчання за кордоном — це інша система викладання, дружнє спілкування між студентами і в цілому зовсім інша атмосфера. Під час навчання за кордоном ви придбаєте нові зв’язки і знайомства, міжкультурний досвід, розширите свій кругозір. Вливаючись в чужу культуру і живучи в іншій країні, людина дуже змінюється. У будь-якому випадку отримання такого досвіду — безцінне.

Ксенія Литвина

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022