Постійний страх за своє здоров’я породжує іпохондрію

Подивитись всі дописи у розділі: Здоров’я. Розміщено: 08.08.2016 в 15:58.
Постійний страх за своє здоров’я породжує іпохондрію

Іпохондрія — це психічний розлад, який спостерігається у людини, що знаходиться в постійному страху за своє здоров’я. Все начебто логічно: спрацьовує елементарний інстинкт самозбереження, тільки ось страх цей часто переростає в упевненість в наявності серйозного захворювання.

Симптоми іпохондрії

Іпохондрики приписують собі, як правило, невиліковні хвороби. Це можуть бути хвороби серцево-судинної системи, кишкового тракту, статевих органів і особливо часто — різні пухлини. Крім того, люди, які страждають іпохондричним розладом, можуть сумніватися в правильному функціонуванні внутрішніх органів. Також іноді спостерігаються переживання з приводу своїх розумових здібностей. Останнім «нововведенням» іпохондриків стало «виявлення» у себе СНІДу. Цьому сприяє, насамперед, так звана «політика гласності» по відношенню до ВІЛ / СНІД в останні роки.

Погано те, що іпохондрик, уявляючи різні хвороби і тому перебуваючи в постійній напрузі, може спровокувати появу реального захворювання, адже психіка і фізіологія — поняття, тісно пов’язані. Якщо ж людина насправді страждає якимось захворюванням, то вона їм «не обмежується». Моментально «відшукуються» нові і нові відхилення, дефекти і так далі. Звичні відчуття починають сприйматися як незвичайні, і крихітна гематома може послужити розвитком теорії мало не про крововилив.

Якщо ви зіткнулися з іпохондрією, то необхідно розуміти, що це діагноз, а не просто прояв депресивного стану. Звичайно, це ще не захворювання, яке слід відразу заліковувати таблетками та ін’єкціями, але вже симптом психічного порушення.

Причини появи іпохондрії

Щоб зрозуміти, як же позбутися від іпохондрії, слід навчитися розпізнавати її особливості та з’ясувати причини появи.

Іпохондрія може розвинутися у дітей. Часто дитина, батьки якої проводять з нею мало часу, домагається необхідної уваги і турботи, імітуючи різні хвороби. І якщо вона отримує бажане, спроби «захворіти» повторюються. Але причиною майбутнього розвитку розладу може виявитися і зайва опіка. Так, мізофобія домочадців може тільки нашкодити дитині.

Іпохондрія може розвинутися і у дітей
Підлітки також можуть бути жертвами невиправданого страху за здоров’я. Причина криється в нестійкості і формуванні психіки, перехідному віці. Даному захворюванню піддаються і молоді люди, учні медичних вузів: великий відсоток таких студентів «відчуває на собі» всі досліджувані хвороби.

Люди похилого віку страждають недугою через усвідомлення свого віку, мотивуючи все тим, що «старість — час хвороб».

Механізм розвитку захворювання

Іпохондричний розлад не є хворобою в повному розумінні цього слова, тому точних причин його розвитку немає. Наприклад, фізіологи стверджують, що таким може бути порушення в роботі мозку, спотворене сприйняття імпульсів його корою. Також в зоні ризику люди, які страждають неврозами, психозами.

У дорослих інший механізм розвитку хвороби. Найчастіше іпохондрії піддаються емоційно нестабільні особистості, схильні до навіювання, довірливі. Часто хвороба — спосіб виправдатися. Її визначають як причину невдалого особистого життя, нестачі спілкування або відсутності сексуального життя.

На іпохондриків впливають засоби масової інформації, особливо небезпечними стають інтернет, реклама лікарських препаратів, медичні ток-шоу.

Ознаки хворого іпохондрією

Розпізнати людини, що страждає іпохондричним розладом, не так-то просто. Часто поведінці таких людей приписують депресії або того гірше — награність. Хворого іпохондрією можна дізнатися за такими ознаками:

— Тривога, недовірливість щодо здоров’я;
— Істеричні (часто панічні) припадки з приводу свого фізичного стану;
— Недовіра лікарям;
— Всі думки та розмови про власне здоров’я і фізичні відчуття;
— Психосоматика;
— Депресивність, хандра;
— Скрупульозне вивчення інструкцій лікарських препаратів, дотримання точного часу прийому таблеток і т. д.

Такі ознаки поступово переходять в правомірні симптоми хвороби: контроль автономних функцій органів, нервозність, аналіз всіх процесів, які відбуваються в організмі.

Лікування іпохондрії

Для того щоб почати лікування іпохондрії, слід виключити можливість реально існуючої хвороби. Тому потрібно зробити хоча б найосновніші аналізи (сечу, кал, кров), пройти УЗД. Коли стає зрозуміло, що загрози фізичному здоров’ю немає, звертайтеся до психотерапевта чи психіатра (в залежності від складності стадії іпохондрії). Завдання лікаря — переконати, що страждання, які відчуває хворий, не фізичного характеру. Саме тому використання медикаментозного лікування вкрай небажано. Але іноді виникає потреба коригування порушень, пов’язаних з головним мозком. Тоді задіють транквілізатори, нейролептики (в разі неврозу), антидепресанти (такі препарати, як, наприклад, «Діазепам», «Трозодон»).

Народні методи проти іпохондрії

Народні методи теж можуть виявитися корисними на рівні плацебо: придумана хвороба і справді невиліковна, так що «рак» цілком можна спробувати лікувати народними засобами у вигляді трав і настоянок.

Незважаючи на лікарське втручання, основними ліками є, звичайно ж, підтримка рідних і друзів. Ні в якому разі не можна сміятися над страждаючим іпохондрією, сприймати дану хворобу як погану звичку, адже вона може перерости, наприклад, в шизофренію.

Профілактика захворювання

Профілактики як такої немає. Але в деяких випадках від подібного розладу психіки можна вберегти. Якщо людина перенесла важку хворобу, то її потрібно переконати, що тепер їй нічого не загрожує. Іноді спостерігається реакція на перенесену хворобу, яка теж вимагає роботи з психологом. Також необхідно усвідомити, що спадковість — це не вирок. Не можна запевняти себе: «Мій дід у п’ятому коліні помер від раку. Усе. Мені туди ж». Слід зрозуміти, що, якщо вас турбують якісь страхи, краще їх обговорити. Не варто носити все в собі, конструюючи бомбу уповільненої дії, адже часто іпохондрик — це вже тип особистості.

У медицині існує полярне поняття — «іпохондрія здоров’я». Нею страждають люди, які так намагаються зберегти себе в тонусі, що завдають шкоди організму. Сюди відносяться аскети, які харчуються святим духом десь в печері, «моржі», вегетаріанці. Ці люди доводять до абсурду самовдосконалення і відчувають такі навантаження, що тільки шкодять собі.

До свого здоров’я, звичайно ж, потрібно ставитися уважно, але всякий надлишок поганий. Іпохондрія — захворювання серйозне, що вимагає свідомого ставлення, тому будьте свідомі і здорові!

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015