Куди поїхати в Україні в оксамитовий сезон: на море чи попити мінеральної водички?

Подивитись всі дописи у розділі: Топ-новини. Розміщено: 06.09.2018 в 8:53.
Куди поїхати в Україні в оксамитовий сезон: на море чи попити мінеральної водички?

Літо пройшло, проте багато українців так і не встигли сходити у відпустку. Але — не біда. І восени, в оксамитовий сезон, можна відпочити недорого, смачно, корисно і цікаво.

У жовтні у Львові відбудеться грандіозна подія в світі туризму — міжнародна виставка «ТурЕКСПО», на якій можна багато дізнатись про туристичні родзинки України та світу. Там розкажуть про маловідомі туристичні об’єкти, про активний пригодницький і зелений туризм, окремо буде відведено місце оздоровчому та санаторному туризму. Втім, і без жодних виставок ясно: в нашій країні є маса можливостей для найрізноманітнішого відпочинку — кожен може вибрати його на свій смак і бюджет. До того ж лікарі не втомлюються нагадувати: відпочинок в своїй кліматичній зоні приносить організму набагато більше користі, ніж за кордоном.

міжнародна виставка ТурЕКСПО

ГРЯЗІ + МІНЕРАЛЬНА ВОДА + ЧИСТЕ ПОВІТРЯ = ЗДОРОВ’Я
Початок осені — саме час зайнятися своїм здоров’ям, щоб час активізації вірусів і вірусних інфекцій зустріти в оптимальній формі.

Ідемо до санаторію за мінеральною водою

Зараз їздити по санаторіям не модно. Якщо вдалося накопичити гроші, українці намагаються з’їздити відпочити за кордоном. Та й санаторно-курортна система поступово розвалюється, сотні санаторіїв закриті або перепрофільовані. За даними Держстату, в країні залишилося всього 284 установи санаторного типу, і всі вони практично не отримують фінансування від держави. Постійно відвідують їх в основному держслужбовці, які отримують дотаційні путівки. З величезними «совковими» закладами останнім часом починають активно конкурувати приватники — невеликі установи, в яких рівень сервісу вище, ціни гнучкіше, але ось за рівнем медобслуговування до санаторіїв, які були або до сих пір є держвласністю, — не дотягують. І багато українців часто їздять на відомі курорти, але живуть там в приватному секторі, а всі процедури проходять в санаторіях. Але це — не найголовніше.

«Важливо, щоб людина раз на рік повноцінно відпочила, зміцнила своє здоров’я, скориставшись під наглядом медиків можливостями, які можуть надати санаторії, — каже Микола Сивий, головний лікар санаторію «Червона калина», який знаходиться в Рівненській обл., — І краще їхати в санаторій не тоді, коли здоров’я вже серйозно починає підводити, а коли особливих проблем немає, просто з метою профілактики».

Незважаючи на те, що кількість санаторіїв у нас зменшується, все одно кожен може знайти собі установу потрібного профілю, в якому можна поправити здоров’я практично в усіх напрямках — підтримати серцево-судинну систему, опорно-руховий апарат, підлікувати нерви, всі внутрішні органи, травну систему, захворювання шкіри. Але багато українців їдуть в відомі курортні зони і самостійно лікуються природними «ліками» — водами і грязями. І, звичайно ж, чистим повітрям моря або гір, який особливо для міських жителів — величезне благо.

Всього в Україні відомо 230 родовищ мінеральних вод. Дванадцять з них віднесені до унікальних. Найбільше мінеральних джерел — близько 800! — знаходяться в Карпатському регіоні. Тут можна попити воду «Поляна Квасова», «Свалява», «Лужанська», «Шаянська», «Нафтуся», «Моршинська» та ін. Зараз ці оегіони активно забудовуються, тут часто будують багатоповерхові житлові комплекси в кроковій доступності до відомих санаторіїв. Для прикладу можна привести ЖК Сонячний квартал, який розташований у селі Голубине біля відомого санаторію Квітка Полонини.

ЖК Сонячний квартал

Багато джерел популярних мінвод знаходяться у Полтавській обл. (Вода «Миргородська»), Харківській («Березовська»), Одеській («Куяльник»).

Відомі також 12 родовищ лікувальних грязей, найзнаменитіші з яких Сакське в АР Крим, Солоний лиман в Дніпропетровській обл., Ріпне в Донецькій, Кирилівський і Обіточне в Запорізькій, Куял’ніцкое в Одеській і Чаплинське в Херсонській областях. Окремі ділянки лікувальних грязей зустрічаються у Львівській, Івано-Франківській та Полтавській областях.

Термальні води або гарячі джерела

Ще одне багатство нашої країни — термальні води або гарячі джерела, температура яких навіть взимку не опускається нижче +20 градусів, але можуть «підігрітися» і до +70 градусів і навіть вище. Ці джерела мають особливі лікувальні властивості. Щоб зануритися в такі гарячі водойми, до нас їдуть багато іноземців. Термальні басейни корисні при хворобах дихальних шляхів, системи кровообігу, дисфункції опорно-рухового апарату, при порушеннях обміну речовин і навіть при депресіях. Купання в гарячих басейнах допомагає скинути зайву вагу, зміцнити імунітет і позбутися від проблем зі шкірою. Найвідоміші термальні джерела знаходяться на Закарпатті (в районі Мукачево, Берегово та в селі Лумшори), в Залізному порту і в с. Щасливцеве в Херсонській обл.

Термальні води в Косино

Важливо пам’ятати, що лікарі не схвалюють самолікування і не вітають самооздоровлення. Адже, всупереч поширеній думці, у природних лікувальних факторів теж є протипоказання. Наприклад, грязелікування не рекомендується при гіпертонії, ендометріозі, поліпах в матці. А лікувальну мінеральну воду потрібно пити тільки в певному обсязі, щоб уникнути порушення водно-сольового балансу організму.

У відпочинку в своїй країні є чимало плюсів. Важливо, що для лікування «вдома» не потрібно оформляти візу і закордонний паспорт, при спілкуванні з лікарями не виникне мовного бар’єру, а у вільний час ви насолодитися красою рідної природи, яких ми часто не помічаємо.

А депутати їздять по санаторіях?

Як стало відомо з даних Комітету виборців України, в нинішньому році тільки троє з діючих народних депутатів відпочили в установах, які перебувають у сфері управління Верховної Ради. Маються на увазі чотири санаторії: Пансіонат матері і дитини «Таврійські зорі» і Готельно-оздоровчий комплекс «Затока» в Скадовську Херсонської обл., а також бази відпочинку «Конча-Заспа» та «Пуща-Водиця», практично в Києві. Так ось, в цих закладах і відпочивали разом з сім’ями три діючих народних депутата: Микола Люшняк (БПП), Ігор Артюшенко (БПП) і Костянтин Матейченко (Народний Фронт). Крім того, там відпочили ще два народних депутата попередніх скликань — Тамара Прошкуратова і Ольга Гінзбург. А в минулому році в цих санаторіях оздоровилися чотири депутати діючого скликання.

«Існування спеціальних санаторіїв Верховної Ради недоцільно, — вважає голова Комітету виборців України Олексій КОШЕЛЬ. — Такі санаторії були популярні в СРСР, але зараз в них немає ніякого сенсу. В цьому році з 423 депутатів в цих закладах відпочили тільки 3 депутати. Практично точно така ж картина була і в минулому році, коли в санаторіях Верховної Ради офіційно відпочили тільки чотири депутати. З огляду на низьку зацікавленість у відпочинку в цих закладах, їх було б логічно продати на відкритому конкурсі».

Море задоволення на тематичних фестивалях

Любителям розважальних прогулянок і гучних компаній в вересні можна відправитися на один з фестивалів, які проводять в різних містах нашої країни: в Борщеві на Тернопільщині можна спробувати 50 видів борщу, в Коростень можна поїхати на фестиваль дерунів, а заодно зануритися в древню історію міста — того самого Іскоростеня, який спалила дотла княгиня Ольга, помстившись древлянам за смерть свого чоловіка. У Галичі на Прикарпатті можна подивитися турніри середньовічних лицарів. У Львові буде традиційний фестиваль кави, в Дніпрі — інженерне шоу з боями роботів, в Одесі — джазовий фестиваль, а в селі Янош на Закарпатті — етнографічний фестиваль «Берегфест — 2018», історія якого вже налічує 50 років. Тим, хто хоче подивитися Івано-Франківськ, можна поїхати туди у вересні і кілька днів ходити на безкоштовні екскурсії, які місцева влада вирішила залучити туристів.

Фестиваль Берегфест - 2018

Але не пізно ще відправитися на море. Вересень цього року теплий, тому на всіх морських курортах можна купатися. Вода і пісок ще довго будуть тримати в собі серпневе тепло, зате температура повітря вже не настільки висока, як влітку, тому купатися і засмагати можна хоч цілий день, не боячись сонячного або теплового удару. І ще одна перевага оксамитового сезону — на пляжах вже немає стовпотворіння, а ціни на проживання трошки знижуються. Тому є сенс оксамитовий сезон провести на Чорному або Азовському морі — в Одеській, Херсонській, Миколаївській або Запорізькій областях. Любителям гір — дорога в Карпати. Можна прихопити з собою намети, щоб поїздка була екстремальною, максимально наближеною до природи і добре запам’яталася. Головне не забути взяти з собою теплий одяг — адже ночі вже стають холодними.

Озера з секретами

Ті, хто часто відпочиває під час оксамитового сезону, стверджують, що у вересні найкраще їхати на озера — вони не такі глибокі, як моря, тому вода навіть у вересневі дні встигає добре прогрітися. В Україні озер багато — близько 20 тис., І займають вони 4 тис. кв. км. А 43 з них мають площу більше 10 кв. км — кожне. Багато озер — це не просто водойми, а маленькі моря зі своїми таємницями і історіями.

«Є у нас унікальні озера, які можна поставити в один ряд навіть з ізраїльським Мертвим морем або з російським Байкалом, — говорить еколог, керівник турклубу «Гряда Петро ТЕСТІВ. — Чудові озера є на Волині, в Поліссі та в Карпатському регіоні. З власного туристичного досвіду я відзначив би озера-лимани в Одеській обл. з солоною водою, відокремлені від моря тільки «місячними доріжками» — невеликими піщаними косами. На них мешкає багато птахів, в тому числі і пелікани. Мені подобаються і глибокі і прозорі озера, що утворилися в колишніх гранітних кар’єрах. Їх багато в Житомирській обл. Але, мабуть, найцікавіші — це озера з історією і загадкою. Відпочивши на одному з таких водойм хоча б тиждень, ви навряд чи розгадаєте всі його таємниці, зате отримаєте масу свіжих вражень і відвезете з собою чудові спогади ».

Світязь — озеро з сріблом

Це найбільше з групи Шацьких озер, які є Національним природним парком і включені в список «7 чудес України». Воно знаходиться на Волині, на кордоні з Польщею і Білоруссю. Займає 25 кв. км, максимальна глибина — 58,4 м. За легендою, на місці озера було велике місто, яким правив князь Туган. Коли вночі напали вороги, княжа дочка стала просити у неба захисту для всіх жителів — хоча б щоб сховатися всім їм під землю. І земля розступилася, накривши місто водою. А княжа дочка іноді з’являється на її поверхні у вигляді білої лілії. Вода в Світязі чиста, його живлять артезіанські джерела. В її складі є срібло, йод і гліцерин. Після купання шкіра стає еластичною і швидко заживають рани. Там є і поклади цінної в косметології блакитної глини. На озері є острів площею в 7 га. Багато тут люблять порибалити, в озері водяться окунь, плотва, щука, лящ, карась, короп, сом, в’юн, вугор, судак, сазан, білий амур і раки.

Озеро Світязь

Кунігунда або Мертве море

Це саме солоне з Солотвинських озер, яке через це часто порівнюють з ізраїльським Мертвим морем. Його площа — 800 кв. м, а глибина — 8 м. Виникло через просідання соляної шахти метрів на 20. Свою назву отримала на честь угорської цариці, що стала дружиною київського князя Ярополка.
Берег і дно покриті лікувальною гряззю. Через солоність вода дуже щільна, при купанні створюється відчуття невагомості. Вода багата іонами брому, цезію, рубідію, фтору. Купання в ній покращує самопочуття, лікує нервову систему, плеврити, радикуліти, шкірні захворювання, артрити, захворювання хребта.

Ялпуг — озеро з скарбами

Лиманне озеро Ялпуг в Одеській обл. — друге за величиною прісноводне озеро Європи, площа якого 149 кв. км. Максимальна глибина — 5,5 м, довжина — 39 км, ширина — 15 км. Дно вкрите темно-сірим і чорним сірководневим мулом, а на мілководді — пісок. Мешкає тут близько 40 видів риб, багато раків.
На берегах цього озера багато скарбів, кажуть, там є навіть золото гунів.

Синевир — озеро вічної любові

Це найбільше і красиве озеро Карпат, яке входить до складу Національного парку «Синевир». Воно включено в список «7 чудес України». Розташоване на висоті 989 м над рівнем моря. Площа його невелика — всього 0,07 кв. км, але глибина — 24 м. Виникло воно 10 тис. років тому в результаті гірського обвалу, що перекрив ущелини. Наповнюється численними струмками.
За легендою, це озеро утворилося зі сліз графської доньки Синь, що полюбила простого хлопця Вира, якого її батько наказав вбити. У озера стоять дві дерев’яні фігури Сині і Вира, як символи вічної любові. В озері водиться багато риби, в тому числі і форелі.

Біле — озеро з гліцерином

Його назвали Білим через колір дна. А неофіційна назва — Глицериновое, оскільки у воді крім фосфору і сірководню є багато гліцерину, що благотворно впливає на загальний стан здоров’я і помітно омолоджує шкіру. Кажуть, за часів Польщі до озера була прокладена вузькоколійка, по якій воду з нього цистернами вивозили до Варшави для пані Пілсудського, подружжя тодішнього глави польської держави. Вода чиста і прозора, а дно пологе і піщане. Площа 4,53 кв. км, максимальна глибина — 26 м. Водяться карась, окунь, щука, лин. На берегах — місце гніздування перелітних птахів: журавлів, диких качок і гусей.

Нобель: відпочинок з гумором

Це озеро знаходиться в Зарічненському р-ні Рівненської обл. біля села Нобель. Свою назву і село, і озеро отримали не в честь винахідника динаміту, а в результаті видозміни первісної назви поселення часів Київської Русі — Небель. У селі іноді проводять фестиваль гумору «Лауреат Нобельської премії».
Озеро невелике: площа — 4,99 кв. км, глибина — понад 10 м. Піщані береги, чиста прозора вода. Водяться карась, лин, щука, окунь, сом і раки. А на берегах гніздяться дикі гуси, качки та інші пернаті. До цього озера їдуть не тільки любителі посміятися і відпочити, а й ті, хто мріє знайти скарби козацького отамана Северина Наливайка, які, кажуть, заховані поруч з озером.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022