У Київраді спробують врятувати забруднений каскад озер на Теремках

Подивитись всі дописи у розділі: Новини Києва. Розміщено: 08.11.2018 в 9:07.
У Київраді спробують врятувати забруднений каскад озер на Теремках

Громадська організація «Громада Лікограда» звернулася до комісії Київради з питань екологічної політики з проханням врятувати каскад з трьох озер в мікрорайоні «Теремки-2». За їх словами, два з трьох озер, які знаходяться на балансі КП «Плесо», не облаштовані, забруднені і є місцем зосередження злочинності в мікрорайоні. Крім того, там регулярно спостерігається мор качок і риби. У відповідь на це директор КП «Плесо» Олег Юсіпенко запевняв: ситуація з озерами з кожним днем поліпшується і всі аналізи води в нормі. Депутатів, які своїми очима бачили ці водойми, такі вигадки не переконали: вони рекомендували КП «Плесо» створити з даного питання робочу групу із залученням фахівців.

Про це стало відомо в ході засідання комісії Київради з питань екологічної політики, яке відбулося 31.10.2018 року.

Комісія розглянула звернення ГО «Громада Лікограда» до комісії Київради з питань екологічної політики, з питань містобудування, архітектури та землекористування та до КП «Плесо».

Суть звернення

У зверненні йдеться про те, що в громадську організацію надходять численні звернення мешканців мікрорайону «Теремки-2» з приводу ситуації, що склалася біля каскаду з трьох озер в межах вулиць Маршала Конєва та Академіка Заболотного.

«На сьогодні тільки територія одного з озер, яка передана в оренду приватному інвестору, є облаштованою для масового відпочинку мешканців житлового мікрорайону «Теремки-2» та інших районів Києва. Інші два озера і прилеглі до них території, які знаходяться на балансі КП «Плесо», залишаються не облаштованими, забрудненими і є місцем зосередження злочинності в мікрорайоні. Ситуація погіршується ще й тим, що забруднення витоку річки Нивка, ймовірно, погіршує водний баланс озер, призводить до їх здрібніння і замулювання. Під час спекотних літніх днів в цьому році спостерігався мор качок і риби на озерах», — йдеться в зверненні.

Автори листа вважають, що «подальше зволікання вирішення проблем озер призведе до втрати зони відпочинку, яку кожен день відвідують тисячі дорослих і дітей з усього міста, що є передумовою до фактичної екологічної катастрофи і зростанню соціальної напруги серед мешканців прилеглих будинків».

У зв’язку з цим, ГО попросила депутатів створити комісію по визначенню причин погіршення водного балансу озер, яка повинна внести пропозиції щодо їх усунення.

«У разі обмежених можливостей міського бюджету — розглянути питання щодо передачі двох невпорядкованих озер в оренду на конкурсних умовах приватному інвестору під зобов’язання прийняття за власний рахунок визначених комісією заходів з відновлення водного балансу теремківських озер і облаштування прилеглої території. Просимо долучити представників громадської організації до розгляду порушених питань під час їх обробки органами Київської влади», — написали представники ГО «Громади Лікограда».

Варто зазначити, що йдуть гарячі дискусії щодо стану озер на форумі інвесторів у гілці про ЖК Метрополіс — https://gitlo.in.ua/viewtopic.php?t=1, де дописувачі пропонують свої варіанти як зберегти дані озера для нащадків.

«Все краще та краще»

В ході засідання екологічної комісії Київради доповідав автор звернення Олександр Геращенко. Він заявив, що ситуація з озерами з кожним днем погіршується — висихають і міліють. За його словами, головне завдання на сьогодні визначити причини такого розвитку подій. Олександр Геращенко заявив, що якомога швидше потрібно створити комісію по їх виявленню — в неї повинні увійти представники екологічної комісії, КП «Плесо» і представники профільних наукових установ.

Директор КП «Плесо» Олег Юсіпенко у відповідь на це надав протоколи лабораторних досліджень озер, які, за його словами, знаходяться на балансі «Лікограда» (очевидно, мається на увазі орендар земельної ділянки — ТОВ «ТМО» Ліко-Холдинг») . Згідно з ними, в воді перевищені допустимі фізико-хімічні показники: концентрація сульфатів, силікатів, фосфатів, нітритів, нітратів і найголовніше — концентрація нафтопродуктів.

«Проблема, про яку говорите ви, з’явилася внаслідок неякісно проведених будівельних робіт всупереч всім гідротехнічних нормам і правилам. Всі фізико-хімічні та бактеріологічні показники наших озер знаходяться в нормі, у мене є відповідні протоколи. По-друге, 4 жовтня наше підприємство закупило мобільний аератор. Ситуація у нас все покращується і покращується», — переконував присутніх Олег Юсіпенко.

Також Юсіпенко повідомив, що керівництво КП «Плесо» вже внесло пропозицію — передбачити в Програмі соціально-економічного розвитку Києва на 2019 рік фінансування на розробку проектів по реконструкції та очищенні цих озер.

Питання і дискусії

Члени комісії Київради з питань екологічної політики до таких заяв поставилися скептично.

«Послухайте, наша робоча група відвідувала ці об’єкти. Крім того, що є хімічний аналіз об’єктів, (ми з цим не можемо сперечатися, у вас є документи) все інше виглядає, м’яко кажучи, жахливо», — звернувся до Юсіпенко голова комісії з питань екологічної політики Костянтин Яловий (фракція Єдність»).

Депутат Ігор Мірошниченко (фракція ВО «Свобода») нагадав, що влітку, в Голосіївському районі Києва на Теремківська озері біля церков місцеві жителі зафіксували масовий мор птахів. Він поцікавився у директора КП «Плесо», чи було проведено якесь розслідування з цього приводу.

Олег Юсіпенко у відповідь інформував, що всі документи з цього приводу направлено до правоохоронних органів. За його словами, з боку КП «Плесо» кожен день на зазначені території виїжджають інспектори для проведення перевірки.

Були свої зауваження з даного питання і у громадськості. Наприклад, член ініціативної групи «Громада Теремки-2» Аліна Семенова повідомила, що ними спільно з громадською організацією «Водний рух Київщини» вже розпочато роботи з розробки проектів по відновленню, очищенню та збереженню цих озер, а також річки Нивки.

«Буквально влітку цього року спільно з керівництвом КП «Плесо» ми обстежили витоки річки Нивки. Нами було знайдено об’єкт з кришталево чистою водою, який навіть не стоїть на балансі КП «Плесо». Починати потрібно з відновлення витоків річки Нивки», — заявила Аліна Семенова.

Підсумок і передісторія

У підсумку депутати напрацювали ряд рекомендацій, зокрема:

  • створити в КП «Плесо» з даного питання робочу групу із залученням фахівців з усіх напрямків;
  • звернеться від членів комісії з питань екологічної політики з пропозицією сприяти КП «Плесо» в даній роботі;
  • КП «Плесо» підготувати звернення щодо внесення змін до Програми соціально-економічного розвитку Києва на 2019 рік для виділення коштів на розробку проектів з очищення озер;
  • до контролю зазначених питань долучити управління екології Київської міськдержадміністрації (КМДА).

Ці рекомендації одностайно підтримали всі сім членів комісії.

В серпні 2018 року жителі мікрорайону Теремки-2 заявили про готовність самостійно патрулювати територію трьох озер каскаду річки Нивка. Вони скаржилися на те, що в КМДА і правоохоронними органами зовсім нічого не робиться не тільки для нормалізації екологічної ситуації в цілому, але і для з’ясування причин масового мору качок в озерах.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022