Знесення хрущовок — за і проти

Подивитись всі дописи у розділі: Новини нерухомості. Розміщено: 20.11.2018 в 9:07.
Знесення хрущовок — за і проти

Всі розуміють, що будинки 50-60-річної давності потрібно зносити і будувати натомість нові, але хто за це візьметься і на яких умовах?
За підрахунками міських чиновників, сьогодні в Чернігові близько 200 будинків перебувають в аварійному стані. Їх потрібно зносити і натомість будувати нові. І така ситуація по всій Україні, у тому числі і в Києві. Періодично приймаються програми реконструкції старого житла, але далі слів справа не рухається. Тому чергова ініціатива в цьому напрямку завжди викликає інтерес.

Пільги для забудовників

Програма, прийнята в Чернігові, має на увазі систему компенсацій для інвесторів, які будуватимуть на місці аварійних панельок і хрущовок. Початок робіт можливо тільки після отримання схвалення всіх мешканців аварійного будинку.
— Ця програма існує для добровільних і довірчих відносин між людьми і забудовниками, але в разі, якщо є незгодні на будівництво нового житла і тимчасове переселення, вона працювати не буде. Мешканцям доведеться домовлятися між собою, — заявляв мер Чернігова Владислав Атрошенко.
Під програму потрапляють будівлі віком від 50 років і старше, в тому числі аварійні і не придатні до проживання. Забудовників збираються залучати бонусами у вигляді мінімального розміру пайової участі в розвитку інфраструктури міста — 0,01%. Їх збитки до 40% частково погасять через міський бюджет.
Правда, до самих забудовників теж є вимога — за останній звітний рік зарплата їхніх співробітників повинна становить не менше 90%, ніж у всій будівельної галузі по Україні. Тобто будувати дозволять лише тим, хто справно платить податки.

З владою краще не зв’язуватися


На жаль, але самі забудовники, як і у всіх попередніх випадках появи програм по знесенню або реконструкції хрущовок, сповнені скепсису.
— Кожен забудовник самостійно визначає для себе комфортні умови роботи. Для нас їх було б недостатньо зважаючи на велику кількість невідомих, — прокоментував ідею чернігівської влади маркетинг-директор будівельної компанії БЗБК Олександра Дудар. — Починаючи від об’єктивної оцінки стану старої будівлі, вимог, вартості матеріалів і робіт, гарантій компенсації і її розміру, ризиків, які тягне за собою взаємодія з органами влади. Більш ніж за 20 років нашої роботи в сфері будівництва ми навряд чи зможемо назвати хоч кілька успішних прикладів співпраці з органами місцевої влади.
Наша співрозмовниця наводить як приклад досвід Європи, де діє механізм пільгового кредитування мешканців на реконструкцію будинків. Мешканці самі вибирають підрядника, проект і оплачують роботу за кредитні кошти. Така система вигідна абсолютно всім: мешканцям, державі і будівельним компаніям.

— Найважливіше в питанні реновації старої забудови — то, що ініціатива повинна виходити від власників нерухомості. Саме вони повинні бути зацікавленими поліпшити свої житлові умови, — каже Олександра. — На даному етапі має включитися держава через спеціальні програми кредитування на реконструкцію будинків, які ще можна врятувати. У разі визнання об’єкта аварійним — готувати будинок під знесення. Побудувати нове часто простіше і вигідніше. Тут важливий нюанс — власникам повинна бути запропонована рівноцінна заміна існуючого житла в тому ж районі міста, з ремонтом і комфортними умовами проживання. Або ж адекватна грошова компенсація.
Термін експлуатації хрущовок — 50 років, їх оновлення слід було починати вже в 2005-2015 роках. З ще однією масою небезпечних квадратів українці зіткнуться в 2050-х роках. До цього часу з термінів по експлуатації вийдуть панельні 9- і 16-поверхівки.

Є думка


— В Європі давно існує такий термін, як санація. Цей процес активізувався в Німеччині при її возз’єднанні, практично весь житловий фонд Східної Німеччини модернізований, — розповідає столичний архітектор та інженер Ірина Нікітчина.
У Німеччині за рахунок держпрограм за кілька років повністю модернізували близько 60% панельних будинків і частково ще 25% будівель.
На думку Ірини Нікітчина, займатися такими програмами вітчизняні забудовники не хочуть, так як для них це занадто довгострокове отримання прибутку. На українському ринку нерухомості всі орієнтовані на швидкий прибуток — побудувати і продати.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022