Термінологія закупівель

Подивитись всі дописи у розділі: Бізнес. Розміщено: 18.12.2018 в 12:01.
Термінологія закупівель

Люди, які працюють із закупівлями, щодня стикаються з великою кількістю різноманітних термінів, що знаходяться на перетині торгової та юридичної сфери. Загальноприйнята термінологія зазвичай являє собою зв’язуючи ланку між різними напрямками діяльності окремих країн. Проте закупівельна сфера відрізняється саме відсутністю єдиної міжнародної системи термінів – однакові або схожі ситуації в різних країнах описуються абсолютно різними словами, що призводить до непорозумінь.

Термінологія закупівель особливо варіюється в описанні процедур конкурентних торгів. Річ у тому, що зазвичай середовище використання певних слів сприймається та описується по-різному. Більш того, у кожній країні воно має свої характерні риси, які надають терміну зовсім інше забарвлення або обмежують його використання у тих випадках, у яких в іншій країні він би використовувався абсолютно вільно.

Наприклад, різниця сприйняття слова «торги» може бути вражаючою. Економісти розглядають це поняття одразу з двох сторін – як подання закритих пропозицій і як процедури відкритих динамічних торгів. І те й інше називають аукціонами. Водночас замовники розуміють аукціони виключно як відкриті конкурентні процедури зі зниженням ціни (те, що ми називаємо редукціоном), а закриті конкурентні торги вважають закритим тендером.

Цікава ситуація складається й у правових документах. Наприклад, Директива Європейського Союзу по державним закупівлям використовує термін «електронні аукціони», але повністю ігнорує поняття закритих торгів, яке широко розповсюджене у постановах про державні закупівлі Сполучених Штатів.

Враховуючи подібне різноманіття термінів, оптимальним варіантом є максимальна гармонізація лексики, яка використовується під час закупівель. Для цього спочатку необхідно навести порядок у внутрішній українській термінології.

Наприклад, слова «замовник» та «організатор» часто використовуються як взаємозамінні, адже в обох випадках мова йде про людину, яка організовує тендер задля задоволення потреб свого бізнесу у випадку комерційного напрямку та держави у випадку державного. До цих понять може також приєднатися «покупець», проте це слово використовується не так часто, як перші два.

Поняття «учасник» та «постачальник» описують одну особу – організацію, яка береться задовольнити потребу замовника у товарі, послузі або роботі. Іноді вони описуються як «продавці». Не варто плутати постачальника та підрядника, адже останній являє собою лише того постачальника, який вже зобов’язався виконати певні роботи або надати певні товари згідно з умовами контракту.

Терміни «тендер», «торги» та «аукціон» використовуються для позначення однієї ж самої торговельної процедури. Відповідно, відкритий та закритий типи є класифікаційними відгалуженнями поняття «тендер».

Як тільки торгові сторони розберуться в українській тендерній термінології, їм одразу ж стане значно простіше орієнтуватися в іноземних поняттях шляхом проведення аналогій.

Обговорити статтю на форуміLoading...
©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2015