Імунологи розповіли про вакцинацію населення України від корона вірусу

Подивитись всі дописи у розділі: Події в Україні. Розміщено: 03.08.2020 в 7:53.
Імунологи розповіли про вакцинацію населення України від корона вірусу
Дуже скоро світ може бути наповнений вакциною проти COVID-19

Інформація про вакцину проти COVID-19 з’являється чи не кожен день і здорово розбурхує втомлену від карантину планету. Спалахує обнадійлива новина, і, здається, порятунок ось він — близько! Але тут же з’ясовується — це тільки надії, і вчені знову нічого не можуть гарантувати.

У всьому, що пов’язано з коронавірусів, частка «не» є домінуючою: невивчена зараза, невизначені наслідки, нестворена протиотрута. Тому й не певні прогнози щодо вакцини — від оптимізму до песимізму.

Що мав на увазі Віктор Ляшко

Останнім струсом для українців стали слова Віктора Ляшка про те, що Україна отримає вакцину в обсягах, що покриють 20 (всього-то!) відсотків населення країни. Та й то не відразу, а траншами. Про це головний санітарний лікар написав на своїй сторінці в Фейсбуці. Але мало хто звернув увагу на слова «за доступною ціною або безкоштовно». А отже це означає, що мова йде про якусь кампанію, а не про наповнюваність фармацевтичного ринку взагалі.

Віктор Ляшко згадав про переговори щодо участі нашої країни в механізмі COVAX. Це програма, запущена з початком епідемії COVID-19 міжнародним альянсом GAVI-некомерційною організацією, яка має на меті стимулювати розробки життєво важливих для людства вакцин і забезпечити їх доступність для різних груп населення Землі.

З центрального офісу GAVI в Женеві повідомляють, що більше 75 країн вже висловили бажання приєднатися до фінансування світових розробок вакцин від коронавірусу, а 90 держав з низьким і середнім рівнем доходу беруть участь в програмі на права благоотримувачів.

Від країн-донорів планується залучити 2 мільярди доларів, з яких 567 мільйонів уже капнули в скарбничку. Всіх країн-учасниць програми, незалежно від ступеня вкладу, забезпечать 20% обсягів вакцини від числа населення. Ось це, очевидно, і мав на увазі Ляшко.

У прес-службі головного санітарного лікаря не змогли відповісти на питання до якої категорії учасників ми відносимось: активних, які платять і першими отримають вакцину, або пасивних, які не платять, але чекають. Однак запевнили, що раніше або пізніше «пайка» буде у нас в руках.

У планах альянсу GAVI розподілити по світу 2 мільярди доз схваленої вакцини до кінця 2021 року. Але це аж ніяк не виключає, що на комерційному ринку препарат з’явиться набагато раніше і його зможуть закуповувати як держави за бюджетні кошти, так і приватні медичні компанії.

З огляду на те, що робота над вакциною (на кону мільярди прибутків!) йде прискореними темпами і по сотням фронтах, завідувач лабораторією імунореабілітологіі Інституту мікробіології та імунології ім. Мечникова Андрій Волянський дає такий прогноз:

— На світовому ринку вакцина може з’явитися до кінця цього року, а в Україні — на початку наступного. До весни 2021 року в світі може бути навіть надлишок вакцин, — вважає імунолог.

Уколовся — і пішов

Над пошуком ефективного антікоронавіруса зараз працюють вчені в понад 140 країнах, близько 100 кандидатних вакцин знаходяться в стадії розробки, як мінімум 20 проходять клінічні випробування на людях.

Наприклад, в США стартував фінальний етап наймасштабнішої в світі програми, де беруть участь 30 тисяч добровольців. В Японії 30 ентузіастів вже щеплені ДНК-вакциною, і якщо через два місяці у них підтвердиться імунітет і не буде побічних ефектів, Країна висхідного сонця готова випускати вакцину вже цієї осені. Про успішні випробування вакцини на людях Китай заявив ще в кінці червня.

Україна участі в цій гонці не бере. Тому що, як розповідав академік Сергій Комісаренко, у нас немає лабораторій, які могли б забезпечити необхідний рівень біологічної безпеки для роботи з вірусом людей.

Але тут знову вступають в силу «не». Вчені вважають, що стрімкі випробування не дають гарантій. По-перше, вакцину випробують на відносно здорових людях, і ніхто не знає, як вона себе поведе з хронічними хворими, які перші в групі ризику смерті від коронавірусу. По-друге, невідомо, як довго у добровольців протримається імунітет — пару років або тільки до осені, коли почнеться друга хвиля пандемії.

Не зрозуміло також, якою буде визнана і ліцензована вакцина. Про це, до речі, говорить і Віктор Ляшко:

— Кандидати розрізняються як по платформі (модифіковані РНК і ДНК, на основі протеїнів, деактивованого вірусу або вірусних векторів), так і за способом і кратності введення. Цікаво, що зараз лідерами вважаються вакцини, що вимагають дворазового введення (з повторним введенням через 3-4 тижні), хоча на останній стадії випробувань перебувають також і вакцини з одноразовим введенням, — констатує наш головний санітарний лікар.

Не стільки для медицини, скільки для комерції

Член правління Асоціації сімейних лікарів Києва Руслан Добровольський вважає, що весь ажіотаж навколо вакцини переслідує куди більш комерційні, ніж медичні цілі:

— COVID-19 мутує, це аксіома. В основі вакцини, яка зараз випробовується на людях, знаходиться вірус, який циркулював в квітні-березні цього року. Восени ми можемо мати справу зовсім з іншим вірусом, а навесні 21-го — з третім різновидом. Це як щеплення від грипу. Одним завдяки уколу вдається уникнути хвороби, інші заражаються все одно. Тому що одним щастить підхопити той вид вірусу, проти якого ввели імунітет, а у інших вакцина і вірус не збігаються.

Лікар не заперечує, що робота над антікоронавірусом важлива і потрібна, але відзначає — людство апріорі ігнорувало паралельний шлях.

— Імунітету немає ні у кого. Але є люди, які переносять COVID-19 безсимптомно. Або взагалі не заражаються навіть після спілкування з хворими, — каже Руслан Добровольський. — Ось ці випадки потрібно вивчати, розбиратися, що повинно знаходитися в організмі людини, щоб він протистояв інфекції.

Епідеміолог з Атланти (США) Михайло Фаворов також вважає, що занадто сподіватися на майбутню вакцину не варто.

— Вакцина буде, але не в осінньому епідемічному сезоні. Чи буде вакцина взагалі працювати, теж невідомо. Наявність у добровольців антитільної відповіді тільки вказує на необхідність проведення контрольної фази випробувань, — вважає доктор медичних наук.

Спочатку ажіотаж, потім — втрата інтересу

Крім суперечок про ефективність вакцини, йдуть дискусії про доцільність її застосування. Одні вважають, що вакцинувати треба за показаннями — у міру надходження препарату на ринок, інші — що спочатку слід випустити величезну кількість вакцин і ударно провести масові щеплення. Якщо імунітет, нехай навіть дуже тимчасовий, з’явиться відразу у великої кількості людей, вірусу не буде кого заражати, і він помре «голодним».

Другий варіант практичний, але фантастичний. Жоден розробник вакцини не погодитися чекати і збирати товар, щоб не упустити шанс вирватися в лідери гонки. Наприклад, Японія, де все ще вилами писано, вже шукає ринок збуту і запропонувала свої послуги Україні. Правда, перші закупівлі, як припустив санлікар Віктор Ляшко, можуть бути не раніше весни наступного року.

— Якщо вакцина буде перевірена, її якість і безпека підтверджені, першими потрібно вакцинувати групи ризику — людей похилого віку і пацієнтів з патологіями, які збільшують ризик смертності, — вважає вірусолог Алла Мироненко. — Щеплення повинні отримати медики, соціальним працівники, поліцейські. Я навіть не виключаю, що при масовому виробництві вакцина від COVID-19 увійде в календар щеплень, але це буде залежати від її ефективності і від того, як поведе себе цей вірус.

Експерт припускає, що на перших порах виникне антивірусний ажіотаж — буде попит на вакцини в комерційних клініках, але в міру наповнюваності пропозиції ажіотаж спаде. Ряд громадян взагалі відмовляться від щеплень, оскільки в нашій країні сильно розвинена кампанія проти щеплень.

©  Новини України на Rivnist.In.Ua - незалежний погляд на новини в Україні та світі, зокрема: політика, суспільне життя, економіка, кримінал, події, спорт, культура.  2010-2022