Про користь і шкоду китайського білого чаю
Подивитись всі дописи у розділі: Здоров’я. Розміщено: 19.08.2021 в 21:06.Китайський чай допомагає відновити сили, підняти настрій, підвищити імунітет. Кожен сорт має свої унікальні якості. Наприклад, серед корисних властивостей Пуер найвідоміша — тонізуючий ефект. Цей чай бадьорить, підвищує працездатність, поліпшує увагу. Також варто уваги той факт, що білий чай купити в Києві досить легко може кожен, замовивши його на сайті tea.ua.
Білий чай — один з найкорисніших. Чайне листя проходять мінімальну обробку, зберігаючи найбільшу кількість вітамінів.
Еліксир безсмертя, імператорський напій — так називають на батьківщині білий чай, користь і шкода якого були добре відомі ще в Стародавньому Китаї.
Білий чай: опис, особливості
Білий чай отримав свою назву завдяки пухнастим ворсинкам на молодих нирках. До нього відносять 10 сортів, що мають особливий аромат, освіжаючий і м’який смак. Напої багаті квітковими, ягідними, горіховими, фруктовими та іншими смаковими відтінками. Колір протоки — персиковий, жовтий або коричневий.
Самими яскравими серед них є:
- Бай Хао Інь Чжень — дорогий і популярний, відомий з XII століття.
- Бай Му Дань — м’який і свіжий.
- Шоу Мей з присмаком фруктів і квітів.
- Гун Мей — квіткова розсип з горіховими і цукровими нотками.
- Юе Гуан Бай з ароматом суниці і меду.
Основна ідея білого чаю — збереження листя в первісному вигляді. Для його створення використовують верхні листки і нирки з різних типів чагарників. Перед сушінням листочки не мне. Тому в процесі ферментації утворюється менше продуктів окислення, ніж у пуер, улун. Іноді сировину пресують, але дуже обережно, щоб не пошкодити.
Корисні властивості білого чаю
Цей чай вважається напоєм молодості, здоров’я і довголіття. Чим вище якість сировини, тим більше корисних властивостей зберігає лист. Чайна розсип містить вітаміни групи B, С, РР, мікроелементи, дубильні речовини, амінокислоти, антиоксиданти, ефірні масла. Цінні речовини потрапляють в настій тільки при дотриманні правил приготування.
При щоденному вживанні чай сприяє:
- зміцненню серцево-судинної системи, зниження ризику розвитку гіпертонії, атеросклерозу, тромбозу;
- активізації обміну речовин, зниженню зайвої ваги;
- виведенню токсинів, продуктів розпаду;
- поліпшенню мозкової активності;
- зниження рівня холестерину і цукру в крові;
- профілактиці бактеріальних інфекцій: стоматиту, ангіни, кишкових розладів;
- поліпшенню уваги, зняттю втоми, підвищенню працездатності.
Чай омолоджує, зміцнює зуби, нігті, покращує стан шкіри. Він розслабляє нервову систему, допомагає зменшити дратівливість, стомлюваність.
Знаючи про те, як заварювати чай і як його правильно пити, ви максимально збережете корисні властивості напою.